Kolejny przypadek śmierci procesora Ryzen 9 9950X3D

AMD Ryzen 9 9950X3D to wysokowydajny procesor z serii Ryzen 9, zaprojektowany dla najbardziej wymagających graczy i profesjonalistów. Jego premiera odbyła się niedawno, bo 12 marca 2025 roku. Od pewnego czasu pojawiają się informacje, że ten procesor ma problemy z płytami głównymi ASRock. Osobiście, kiedy czytam o tych przypadkach, przypominają mi się karty graficzne “zielonych”, ale one miały dużo trudniejszą sytuację. Nie wiadomo jednak, czyj problem będzie dłużej trapił użytkowników.
Kolejny przypadek śmierci procesora Ryzen 9 9950X3D

To najwyraźniej trzeci przypadek martwego procesora Ryzen 9 9950X3D 

Sytuacja jest szersza i nie dotyczy tylko modelu AMD Ryzen 9 9950X3D. Według plotek, uszkodzeniu uległo ponad 100 układów AMD Ryzen 7 9800X3D, a większość z nich była zamontowana w płytach głównych ASRock. Użytkownicy Reddita podchodzą do tych informacji z rezerwą, a fakt, że 45 procent doniesień dotyczyło chipsetów X870, a reszta B850, B650 i X670, wskazuje, że problem najwyraźniej nie ogranicza się do jednej platformy. Choć omawiana sytuacja dotyczy innego procesora, coraz częściej zauważamy obecność sprzętu od ASRock w zgłoszeniach.

Nowy przypadek awarii procesora został opisany na Reddit przez użytkownika i_fliu. Użytkownik ten poinformował, że jego system miał zaledwie trzy tygodnie, a procesor zakupił w Micro Center. W systemie nie zaobserwował żadnych nietypowych objawów, jednak procesor pracował nieco cieplej niż powinien, osiągając 50-58 stopni Celsjusza nawet w spoczynku. Co ciekawe, działo się tak pomimo zastosowania chłodzenia AIO. System działał poprawnie przy niskim obciążeniu i podczas grania, ale jak relacjonował i_fliu, próbował zwiększyć obciążenie, aby sprawdzić, czy występują jakieś problemy. Po kilku godzinach system wyłączył się i nie reagował na próby uruchomienia, nawet po wyjęciu karty graficznej. Po demontażu procesora z gniazda użytkownik zauważył wybrzuszenie, co potwierdziło awarię 9950X3D. Piny płyty głównej nie były wygięte ani uszkodzone, ale nosiły ślady odbarwień, co sugeruje działanie wysokiego napięcia lub temperatury.

Takie incydenty pokazują, że jest coś nie tak ze sposobem zarządzania i dostarczania napięcia do procesorów na płytach głównych ASRock, szczególnie z serii 800. Zastanawiające jest kiedy w końcu się za to firma weźmie i zbada dogłębnie sprawę, bo niezadowolonych użytkowników może być coraz więcej.