Oto najnowsza aktualizacja KB5055518 dla systemu Windows 10  

Firma Microsoft jak co miesiąc wydaje zbiorcze aktualizacje dla swoich systemów operacyjnych. Pomimo zbliżającego się końca wsparcia dla “dziesiątki”, najnowsza wersja przynosi dużo poprawek dla znalezionych w zabezpieczeniach luk. Czyżby Microsoftowi było trochę żal tych, co zostaną z Windowsem 10? 
Windows 10
Windows 10

Jest to kumulatywna aktualizacja zabezpieczeń w ramach “Patch Tuesday” z kwietnia 2025 roku 

Omawiana dzisiaj aktualizacja dotyczy Windowsa 10 w wersji 22H2 oraz Windowsa 10 w wersji 21H2, po jej użyciu numer kompilacji systemu Windows 10 zostanie podniesiony do 19045.5737 dla wersji 22H2 oraz 19044.5736 dla wersji 21H2. Jak już wyżej wspomniałem, aktualizacja zabezpieczeń KB5055518 zawiera liczne poprawki luk w zabezpieczeniach systemu operacyjnego Windows 10. Gigant z Redmond chwali się, że załatano 60 luk, z czego cztery są krytyczne, a 56 ważne, oznacza to w skrócie większy spokój dla firm działających na starszym systemie i użytkowników posiadających wrażliwe dane w systemie. Oprócz poprawek zabezpieczeń aktualizacja zawiera także ulepszenia jakości i poprawki błędów. Wśród nich warto wymienić:  

  • Aktualizacja czasu letniego (DST): Zaktualizowano strefę czasową dla regionu Aysen w Chile, aby uwzględnić zmiany czasu letniego w 2025 roku. 
  • Czcionki Noto CJK: Dodano czcionki Noto CJK (chińskie, japońskie i koreańskie) do systemu Windows. 
  • Profile operatorów mobilnych: Zaktualizowano profile COSA (Country and Operator Settings Asset). 
  • Drukarki: Naprawiono problem z drukarkami dwufunkcyjnymi podłączonymi przez USB, które mogły nieoczekiwanie drukować nieprawidłowy lub niechciany tekst. 
  • Pulpit zdalny: Naprawiono problem, w którym niektóre narzędzia rozwiązywania problemów Get-Help mogły nie działać w sesji Pulpitu zdalnego. 
  • Miniatury: Naprawiono problem, który mógł powodować awarię Eksploratora plików podczas generowania miniatur, co skutkowało wyświetlaniem białych stron zamiast podglądu. 
  • Pliki tymczasowe: Umożliwiono procesom systemowym bezpieczne przechowywanie plików tymczasowych w katalogu “C:\Windows\SystemTemp” poprzez API GetTempPath2 lub .NET’s GetTempPath API. 
  • Przeglądarka domyślna w EOG: W Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG) linki z paska wyszukiwania będą otwierane w domyślnej przeglądarce użytkownika. 
  • Ulepszenia stosu obsługi (Servicing Stack): Aktualizacja zawiera również ulepszenia stosu obsługi, który odpowiada za instalowanie aktualizacji systemu Windows. 

Poza ulepszeniami firma Microsoft nie ukrywa błędów, z którymi sobie nie radzi, takimi jak Citrix. Objawia się on tym, że urządzenia, na których zainstalowano określone komponenty Citrix, mogą nie być w stanie ukończyć instalacji aktualizacji zabezpieczeń systemu Windows.  

Pomimo że system zabezpieczeń Windows 10 został mocno wzmocniony, przypominam o tym, że już wkrótce zakończy on oficjalne wsparcie od firmy Microsoft, dlatego zalecam aktualizację do Windows 11.