Fala fałszywych maili zalała użytkowników Facebooka

Nagłówek tego wpisu to zdanie jakie podała do wiadomości firma McAfee na swoim blogu. Wirus rozprzestrzenia się drogą emailową a jego uruchomienie na komputerze powoduje zainicjowanie pakietu trojanów i wirusów. McAfee podaje, że w ciągu ostatnich dni wysłane zostały miliony takich fałszywych maili. Wiadomości skutecznie podszywają się pod te od Facebooka, w polu od widnieje bowiem [email protected].

Jak widzimy na przedstawionym przez McAfee screenie (zamieszczonym na górze wpisu) w mailu użytkownik jest informowany o utracie dostępu do swojego konta. Aby je odzyskać musi skorzystać z załączonego odnośnika resetującego hasło. List został napisany z użyciem poprawnej formy językowej.

Wirusy będące w załączniku zawierają całą paletę dostępnych możliwości. Zaczynając od spyware oraz keyloggerów poprzez wyłączanie programów antywirusowych a na uczynieniu z komputera części dwóch botnetów kończąc.

Dodam tutaj swoją osobistą obserwację – zauważyłem, że ostatnimi czasy Facebook jest w kręgu zainteresowania wszelkiej maści spamerów. Wybitny rekord osiągnęła poprzednio aplikacja podająca się za taką co pokaże kto wchodził na profil, w rzeczywistości wynik swojej “pracy” publikowała w zdjęciach użytkownika dodając do nazw osób oznaczenia. Powstawał w ten sposób spam, a po zablokowaniu aplikacja wróciła ponownie, na szczęście nie na długo :)

[ź] tvn24.pl