Baterie wibracyjne firmy Brother

Znana z produkowania drukarek japońska firma Brother stworzyła coś, co może rozwiązać problem wiecznie rozładowanych baterii.

Wyobraźmy sobie taką sytuację – jesteśmy snowboardzistami, którzy zjeżdżają sobie z jakiś tam wysokich gór słuchając przy okazji muzyki z odtwarzacza zasilanego bateriami AA. Jesteśmy już na trasie, gdy nagle orientujemy się, że nasze źródło zasilania za momencik się rozładuje. Jednakże nie jest to dla nas problem, gdyż mamy baterię wibracyjną, którą można naładować wstrząsając nią. Jedziemy z ogromnego stoku, telepie nami, a bateria po 10 minutach jest naładowana.

Na razie skonstruowano działające modele baterii AA i AAA (popularne paluszki). Cała tajemnica działania tkwi w miniaturowych elektromagnetycznych generatorach indukcyjnych umieszczonych w baterii, które wytwarzają energię elektryczną podczas potrząsania/wibracji. Niestety wytwarzana energia jest znikoma, bo na poziomie od 10mW do 180mW (w zależności od siły wstrząsu), czyli możemy zapomnieć o dużych urządzeniach.

Są to na razie tylko propotypy, ale może już w niedługim czasie przyjdzie nam skorzystać z dobrodziejstw tego rozwiązania.

[ź] Engadget.com