Technologia w służbie osobom niesłyszącym

Dla osób, które nie mają problemów ze wzrokiem czy słuchem, codzienne obcowanie z technologią to duża przyjemność i potężna dawka doświadczenia. Niestety Ci, którzy nie widzą czy też nie słyszą, nie mogą wykorzystać pełnego potencjału drzemiącego w wynalazkach bieżącej dekady. To z myślą o osobach posługujących się językiem migowym trzech wynalazców zbudowało specjalną rękawicę, dzięki której można komunikować się z inną osobą za pomocą smartfona lub tabletu. Co ciekawe, nie została ona  zaprezentowana podczas targów CES2012, lecz w trakcie trwania konferencji Google dla developerów w Tel Awiwie.

Rękawica jest we wczesnej fazie rozwoju, trzech uzdolnionych wynalazców poprosi więc o fundusze społeczność Kickstartera. Dzięki urządzeniu osoba posługująca się językiem migowym może wprowadzić do telefonu słowa zrozumiałe dla kogoś, kto języka migowego nie zna. Kamerka w smartfonie przetworzy gesty na tekst. Zbędna stanie się nauka języka.

Nowe technologie to nie tylko zabawki dla zamożnych, to także pomoc dla ludzi, którzy borykają się z przeróżnymi problemami. W listopadzie pisałem o pomyśle szwajcarskich naukowców, którzy stworzyli tzw. piezoelektryczny haptic feedback (tactile feedback). Jeśli ich technologia znajdzie zastosowanie w telefonach dotykowych przyszłości, to możliwe stanie się użytkowanie ich przez osoby niewidzące, posługujące się alfabetem Braille’a. Pomysł wykorzystania nowych technologii w służbie osobom upośledzonym nie jest zatem odosobniony. Naukowcy wciąż prezentują nam pomysły, które mają ułatwić ludziom, nie w pełni sprawnym, korzystanie z nowych wynalazków.

[ź] thenextweb.com, zdj: leeclarion.com