Istnieje botnet wysyłający spam z urządzeń opartych na Androidzie!

1

[fot] asirap

Terry Zink, inżynier z Microsoftu zajmujący się filtrami anty-spamowymi, wykrył serię niechcianych emaili,  które są wysyłane z urządzeń opartych o system Android. Całą sprawę opisał na swoim blogu.

Każda wiadomość pochodząca z tego botnetu, była wysyłana z kont emailowych  założonych na Yahoo i była opatrzona stopką o treści:

Sent from Yahoo! Mail on Android

Spam wysyłany z zarażonych urządzeń nie wydaje się być szkodliwy – filtry antyspamowe bardzo sprawnie będą wyłapywać te wiadomości, skoro każda z nich ma dołączony dokładnie ten sam Message-ID:

Message-ID: <[email protected]>

Na liście krajów, z których pochodzą niechciane emaile są m.in. Rosja, Ukraina i Indonezja, które przodują w światowej liście wysyłanego spamu.

Zdaniem Terriego Zinka, oprogramowanie atakujące aplikację Yahoo do obsługi skrzynki pocztowej, pochodziło z aplikacji niepochodzących z autoryzowanego sklepu z aplikacji Googla.

2

Przy okazji, warto przypomnieć wpis z bloga Symanteca (firma zajmująca się bezpieczeństwem komputerowym), sprzed miesiąca, w którym zamieszczona jest lista aplikacji, które posiadają w sobie złośliwe oprogramowanie i mimo to, są umieszczone w sklepie z aplikacjami Google Play. Trochę to niepokojące, że twórcy aplikacji są w stanie obejść moderację i kontrolę bezpieczeństwa samego Google.

Może już niedługo nastanie moda na instalowanie antywirusów w telefonach z systemami operacyjnymi, tak jak to było w przypadki Symbiana V1 i V2? Mam szczerą nadzieję, że nie.