Powstaje największa na świecie elektrownia falowa. Klamka zapadła

Eco Wave Power i Oren Ordu Eneas podpisały umową, za sprawą której powstać ma największa na świecie elektrownia falowa. Poznaliśmy również planowaną lokalizację dla całego przedsięwzięcia.
Powstaje największa na świecie elektrownia falowa. Klamka zapadła

Mówi się bowiem o tureckiej części wybrzeża Morza Czarnego. Eco Wave Power opracowała i opatentowała technologię przekształcania fal oceanicznych i morskich w energię elektryczną. We współpracy z Oren Ordu Eneas miałoby dojść do realizacji projektu o mocy 4MW, który znajdzie się w porcie w Ordu. Kolejnym krokiem będzie znacznie wydajniejsza elektrownia, o mocy 77 MW, złożona ze stałego, modułowego układu stalowych pływaków przymocowanych do ramion wyposażonych w tłoki.

Czytaj też: Ogromne oszczędności i niższa waga. Pozostaje pytanie, czy turbina wiatrowa w kształcie piramidy ma sens?

Mając na celu zbudowanie samowystarczalnej sieci, Ordu postrzega EWP jako ważny atut dla pełnej realizacji naszego potencjału w zakresie 100% czystej energii. Cała gmina Ordu jest podekscytowana możliwością pełnej realizacji potencjału morza i wykorzystania jego nieograniczonego źródła energii do zasilania naszej sieci elektrycznej. Ten projekt pokazuje, że Ordu Enerji jest zaangażowane w inwestowanie w innowacyjne technologie oparte na czystej energii. wyjaśnia Mustafa Kemal Macit, dyrektor generalny Ordu Enerji

Elektrownia falowa ma mieć w ostatecznej formie moc 44MW

O możliwościach tego typu technologii najlepiej świadczy fakt, iż teoretyczny roczny potencjał energetyczny fal u wybrzeży Stanów Zjednoczonych szacowany jest na 2,64 biliona kilowatogodzin. Stanowi to równowartość około 64 procent całkowitej produkcji energii elektrycznej w Stanach Zjednoczonych w 2019 roku.

Czytaj też: Takiego zastosowania platform wiertniczych z pewnością się nie spodziewaliście. Mają pomóc w walce z globalnym ociepleniem

Z kolei przedstawiciele Ocean Energy Europe, która reprezentuje branżę w Europie, twierdzą,, że do 2050 roku w regionie można byłoby zainstalować 100 GW mocy w zakresie energii pozyskiwanej z fal. W taki sposób możliwe byłoby zaspokojenie 10 procent zapotrzebowania na energię Starego Kontynentu. Biorąc pod uwagę konieczność redukcji emisji gazów cieplarnianych, tego typu rozwiązania powinny przynieść oczekiwane skutki.