Czy to Święty Graal ekologii? Nowy reaktor zwalcza plastik i dwutlenek węgla, czerpiąc energię ze Słońca

Naukowcy z University of Cambridge opracowali wyjątkowy reaktor, który wykorzystuje nieskończone źródło energii w swojej heroicznej walce z dwoma największymi problemami środowiskowymi, dręczącymi obecnie cały nasz świat. Mowa o plastiku oraz dwutlenku węgla, a więc substancji, które reaktor jest w stanie przekuć na coś użytecznego.
Nowy reaktor zwalczający zanieczyszczenia
Nowy reaktor zwalczający zanieczyszczenia

Najnowszy reaktor zwalcza dwóch największych wrogów naszej planety, nie wymagając wiele do działania

Podczas gdy nasz świat zaczyna coraz bardziej tonąć w plastiku, globalne ocieplenie przyspieszane przez emisję dwutlenku węgla zmienia ekosystemy z roku na rok. Zwalczanie obu tych problemów jest więc kluczowe, aby przyszłość ludzkości zaczęła malować się w jaśniejszych barwach i to właśnie jest celem wielu prowadzonych obecnie badań przez naukowców. Przykładowo zespół z amerykańskiego University of Cambridge ostatnio zasłynął na łamach dziennika Nature Synthesis za sprawą swojego nowego reaktora, który zwalcza plastik i dwutlenek węgla, czerpiąc energię ze Słońca.

Czytaj też: Opracowali sztuczną skórę, która ma sens. Dzięki niej będzie można poczuć wirtualne światy

Opracowany przez tych specjalistów reaktor jest pierwszym takim dziełem na świecie, które zwalcza nie tylko zanieczyszczenie plastikiem, ale też dwutlenkiem węgla. Urządzenie składa się z katalizatora oraz dwóch oddzielnych komór, z czego jedna jest dedykowana tworzywom sztucznym, a druga CO2. W każdej komorze znajduje się moduł z perowskitu, pochłaniający energię słoneczną i wykorzystujący ją do zasilania katalizatora, który przekształca plastik i dwutlenek węgla w coś bardziej użytecznego.

Czytaj też: Zero charakteryzacji, a efekt murowany, czyli jak sztuczna inteligencja może odmienić przemysł filmowy

W testach w normalnych warunkach ten reaktor wykorzystujący katalizator ze stopu miedzi i palladu był w stanie przekształcić plastikowe butelki PET w kwas glikolowy, czylisubstancję chemiczną stosowaną w przemyśle kosmetycznym. Z kolei dwutlenek węgla został przekształcony w tlenek węgla, gaz wodny, ind oraz mrówczan zależnie od rodzaju zastosowanego materiału, a to wszystko przy wysokiej wydajności, bo “nawet 100 razy wyższej od innych reaktorów, wykorzystujących inne katalizatory zasilane energią słoneczną”. Nic więc dziwnego, że naukowcy chcą teraz skierować swoje badania w kierunku dalszego rozwoju reaktora i w ciągu następnych pięciu lat wykorzystywać go do produkcji bardziej złożonych cząsteczek.