Mercedes pionierem autonomicznych samochodów w USA. Poznaliśmy wielkie plany firmy

Wygląda na to, że Mercedes stanie się oficjalnie pierwszą firmą, która zacznie oferować samochody z w pełni dostępnym i zatwierdzonym przez agencje trzecim poziomem autonomii w Stanach Zjednoczonych. Firma będzie więc wkrótce istnym pionierem autonomicznych samochodów w USA, choć wielu może kłócić się, że Tesla oferuje już to od dawna.
Mercedes pionierem autonomicznych samochodów
Mercedes pionierem autonomicznych samochodów

Trzeci poziom autonomii jest już dostępny w samochodach Mercedesa w Niemczech. Wkrótce trafi też do USA

Ogłoszenie to sprowadza się do niedawnej decyzji Departamentu Pojazdów Samojezdnych w stanie Nevada, w ramach to której władze stanu zatwierdziły wniosek wydania stosownej certyfikacji w najbliższych kilkunastu dniach. Dzięki temu Mercedes stanie się “pierwszym producentem OEM z systemem autonomicznym poziomu 3 w USA”, a wkrótce ma zaliczyć podobny sukces również w Kalifornii. Następuje to niespełna rok po tym, jak Mercedes stał się pierwszym producentem na świecie z międzynarodową certyfikacją dla udostępniania funkcji warunkowej zautomatyzowanej jazdy.

Czytaj też: Sony chwali się swoją technologią. Firma będzie tworzyła humanoidalne roboty

Autonomia trzeciego stopnia sprawia, że kierowca może wklepać do systemu swój cel podróży, a samochód ruszy do niego całkowicie sam, ale nie zagwarantuje dowiezienia go na miejsce w całości. Wymaga bowiem ciągle uwagi kierowcy, który w razie problemów musi wkroczyć do akcji, żeby uchronić zarówno siebie, jak i swój samochód (i innych) przed potencjalnym wypadkiem. Oczywiście nie wszystkie nowe Mercedesy będą wspierać te funkcję, a te odpowiednio zaawansowane.