Takowe są szkodliwe zarówno dla otoczenia, jak i nas samych. Wystarczy wspomnieć, że przez tego typu zanieczyszczenia cierpią nasze płuca, a w większej skali mówi się między innymi o wywoływaniu kwaśnych deszczy. Szczegóły na temat nowego czujnika zostały zaprezentowane na łamach Advanced Materials.
Czytaj też: Nauka języka Braille’a może być łatwa. Wszystko dzięki rękawiczce BrailleWear
Jak się okazuje, ten nie wymaga źródła zasilania, ponieważ potrzebną energię zapewnia sobie dzięki promieniom słonecznym. Jak wyjaśniają autorzy, czujnik mógłby zostać zainstalowany na przykład w samochodzie z włączonym alarmem i powiadomieniami wysyłanymi na telefon. Gdyby tylko wykrył niebezpiecznie wysokie stężenia dwutlenku azotu, mógłby wszcząć alarm ze względu na obecność szkodliwych dla zdrowia spalin.
To urządzenie to dopiero początek. Może być również przystosowane do wykrywania innych gazów, takich jak aceton, który mógłby być stosowany jako nieinwazyjny test oddechowy ketozy, w tym ketozy cukrzycowej, co mogłoby uratować niezliczoną liczbę istnień ludzkich. dodaje Zhe Li
Nowy rodzaj czujnika działa szybciej i dokładniej od dotychczasowych
Obecnie stosowane detektory są zazwyczaj nieporęczne, działają powoli i wymagają przeszkolonego operatora. Nowy instrument może natomiast wykonywać pomiary szybko i łatwo, wykrywając nawet stężenia niższe niż 1 część na miliard.
Jeśli chodzi o konstrukcję nowego urządzenia, to zostało ono wykonane z fosforku indu, w części wymieszanego z cynkiem oraz krzemem. Środkowa część każdego nanodrutu została natomiast pozbawiona tych elementów i oddzielała dwie końcówki. Czujnik jest w stanie mierzyć koncentrację dwutlenku azotu w powietrzu, a właściwości tego związku pozwalają odróżnić go od innych gazów.
Czytaj też: Korzystasz z usług NortonLifeLock? Twoje hasła mogą być zagrożone
Technologie, które opracujemy, przekształcą nasze życie i społeczeństwo w najbliższych latach, wraz z wdrożeniem na dużą skalę technologii Internetu rzeczy do zbierania danych w czasie rzeczywistym i autonomicznego reagowania w zastosowaniach takich jak monitorowanie zanieczyszczenia powietrza, wykrywanie zagrożeń chemicznych w przemyśle, inteligentne miasta i osobista opieka zdrowotna. podsumowują badacze