Zrobili gumę, która “skacze” i chcą zrewolucjonizować robotykę. Tylko jak?

Naukowcy z University of Colorado Boulder pochwalili się opracowaniem gumy, która według nich może zrewolucjonizować robotykę. Jak to jest możliwe i co ma z tym wspólnego możliwość tego innowacyjnego materiału do “skakania”?
Zrobili gumę, która “skacze” i chcą zrewolucjonizować robotykę. Tylko jak?

Naukowcy przypadkowo odkryli prosty “magazyn” energii, mogący zrewolucjonizować robotykę

Zespół naukowców z CU Boulder doczekał się kilku minut sławy w dzienniku Science Advances, więc to nie tak, że ich dzieło nie ma zbyt wielkiego potencjału. Wprawdzie nie sprawia takiego wrażenia i wstępne opisy także tego nie sugerują, ale w praktyce ta cienka forma gumy może stanowić podstawę do zrewolucjonizowania zwłaszcza miękkich robotów, a więc tych wykorzystujących elastyczne i miękkie materiały.

Czytaj też: Są mniejsze i tańsze niż dotychczas. Nowe baterie pomogą w rozwoju zielonej energii

Widoczny na poniższym nagraniu fragment przezroczystej gumy, to materiał, który najpierw się odkształca, a następnie wystrzeliwuje w powietrze po podgrzaniu. Naukowcy twierdzą, że ten właśnie materiał mógłby pewnego dnia zostać wykorzystany do umożliwienia miękkim robotom skakania lub podnoszenia rzeczy różnego rodzaju.

Odkryli go przypadkowo, bo podczas niepowiązanych badań nad elastomerami ciekłokrystalicznymi, a więc zestaloną i elastyczną wersją ciekłych kryształów używanych w wyświetlaczach takich jak te w laptopach czy telewizorach. W jednym z testów materiał po podgrzaniu “podskoczył”, a analiza tego niespodziewanego zachowania wyjawiła, że powodem tego była jego trójwarstwowość.

W praktyce wyglądało to tak, że po podgrzaniu dwie górne warstwy kurczyły się szybciej niż dolna. To z kolei powodowało, że tworzyły one kształt stożka aż do momentu, w którym stożek odwracał się w wyniku nagromadzenia się napięcia, uderzając w powierzchnię i tak oto wzbijał się w powietrze. W testach naukowcy stwierdzili, że w ciągu zaledwie sześciu milisekund folia może unieść się w górę do prawie 200-krotności swojej grubości.

Czytaj też: Powstały nowe czujniki nanowarstwowe. To świetna wiadomość dla Internetu rzeczy

Zespół badaczy przyznaje, że materiał może nie stać się podstawą lokomocji miękkich robotów, ale jednocześnie wierzy, że jego odkrycie wzbogaci wiedzę o tym, jak sprawić, aby te właśnie roboty działały lepiej. Wszystko przez to, że pokazało potencjał materiałów do przechowywania, a następnie uwalniania energii w określonych warunkach.