Twoje ciało zadziała niczym antena, a te urządzenia użyją go do zbierania energii

Technologia 5G nie wykazała jeszcze pełni swojego potencjału, a w opracowaniu już teraz znajduje się 6G. Jedną z jej cech wyróżniających może okazać się technologia zwana VLC (Visible Light Communication).
Twoje ciało zadziała niczym antena, a te urządzenia użyją go do zbierania energii

Naukowcy z University of Massachusetts Amherst, którzy odpowiadają za prace związane z tą technologią, niedawno ogłosili potencjalny przełom. Nie dotyczy on jednak samej komunikacji, a sposobu na zbieranie energii z wykorzystaniem ludzkiego ciała. W takiej konfiguracji moglibyśmy posłużyć za… antenę.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja uczy się jak człowiek. Korzysta z obrazów, dźwięków i tekstów

VLC jest dość prosta i interesująca. Zamiast używać sygnałów radiowych do bezprzewodowego przesyłania informacji, wykorzystuje światło z diod LED, które mogą się włączać i wyłączać, nawet milion razy na sekundę. Częścią atrakcyjności VLC jest to, że infrastruktura jest już wszędzie – nasze domy, pojazdy, latarnie uliczne i biura są oświetlone przez żarówki LED, które również mogłyby przesyłać dane. Wszystko, co ma kamerę, jak nasze smartfony, tablety czy laptopy, może być odbiornikiem. wyjaśnia jeden z autorów, Jie Xiong

Zespół badawczy skupił się na zaprojektowaniu anteny ze zwiniętego drutu miedzianego. Miała ona posłużyć do zbierania energii pochodzącej z fal radiowych. Problem polegał na tym, że trzeba było zwiększyć wydajność całego procesu. W tym celu naukowcy testowali różne parametry, zmieniając na przykład grubość drutu czy liczbę jego zwinięć.

Antena wykazała się najwyższą wydajnością, gdy pozostawała w kontakcie z ludzkim ciałem

Cenna obserwacja dotyczyła faktu, iż wydajność anteny zmieniała się w zależności od tego, z czym miała kontakt. Zanim naukowcy postanowili sprawdzić, jak w tej roli sprawdzi się ludzkie ciało, zdążyli sprawdzić inne warianty: plastik, karton, drewno i stal. Ale to właśnie ludzkie ciało okazało się najlepszym medium służącym do wzmocnienia zdolności cewki do zbierania “uciekającej” energii.

Czytaj też: Najbardziej zaawansowane technologicznie, a nie zdało testu. Mieszkańcy Adelajdy nie wiedzą, czym jest inteligentne miasto

Ostatecznie autorzy proponują, by ich projekt – zwany Bracelet+ – wykorzystywał prosty zwój miedzianego drutu noszony jako bransoletka na górnym przedramieniu. Oczywiście w grę wchodzą również inne formy, ale to właśnie bransoletka wydawała się oferować najlepszy stopień równowagi między gromadzeniem energii a wygodą noszenia.