Drony mogą pomóc w badaniu tajemnic lasów
Naukowcy ze szwajcarskiego uniwersytetu opracowali metodę proof-of-concept do zbierania środowiskowego DNA z wysoko położonych koron lasów, a więc zapomnianego nieco środowiska, które nadal nie jest odpowiednio badane. Rolę alpinistów ryzykujących życie zaczął pełnić dron typu quadkopter, który został wyposażony w lepką “klatkę zbierającą”, a wykorzystując czujniki do pomiaru ciśnienia między dronem a gałęzią, był w stanie odpowiednio manipulować podsystemami podczas lądowania, opierając się delikatnie o gałąź.
Czytaj też: Twoje ciało zadziała niczym antena, a te urządzenia użyją go do zbierania energii
Główną rolę w tym sprzęcie badawczym odgrywa lepka powierzchnia sekcji pod dronem, która jest wykonana z “taśmy klejącej i bawełnianej gazy nawilżonej roztworem wody i cukru”. Dron wchodzi w bezpośredni kontakt z poszczególnymi miejscami w koronach drzew przez około 10 sekund, opierając się o każdą gałąź i zbierając eDNA przed wróceniem z powrotem do bazy, gdzie naukowcy pobierają próbki i wysyłają je do laboratorium. W testach dron z powodzeniem zebrał wystarczająco dużo materiału genetycznego, aby zidentyfikować 21 klas zwierząt.
Czytaj też: Przechwytywanie dwutlenku węgla z powietrza musi się opłacać. Nowa metoda może to zapewnić
Na tę chwilę badacze mają nadzieję, że ich praca ułatwi i obniży koszty biologów środowiskowych, którzy będą mogli dowiedzieć się, które stworzenia żyją w najtrudniej dostępnych miejscach. Niestety taki sposób nie jest idealny, bo jakiekolwiek opady atmosferyczne wpływają na finalne wyniki, a pomiary nie są stałe.