Naukowcy znaleźli sposób na badanie tajemnic lasów. Pomogą w tym drony

Jak często zastanawiacie się nad tym, co dzieje się w koronach drzew? Jeśli niezbyt często, to nie jesteście wyjątkami, bo tak się składa, że naukowcy również nieco zaniedbali ten sektor. Jednak rozwój dronów sprawił, że wreszcie znaleźli sposób na badanie tajemnic lasów w efektywny i tani sposób.
Naukowcy znaleźli sposób na badanie tajemnic lasów. Pomogą w tym drony

Drony mogą pomóc w badaniu tajemnic lasów

Naukowcy ze szwajcarskiego uniwersytetu opracowali metodę proof-of-concept do zbierania środowiskowego DNA z wysoko położonych koron lasów, a więc zapomnianego nieco środowiska, które nadal nie jest odpowiednio badane. Rolę alpinistów ryzykujących życie zaczął pełnić dron typu quadkopter, który został wyposażony w lepką “klatkę zbierającą”, a wykorzystując czujniki do pomiaru ciśnienia między dronem a gałęzią, był w stanie odpowiednio manipulować podsystemami podczas lądowania, opierając się delikatnie o gałąź.

Czytaj też: Twoje ciało zadziała niczym antena, a te urządzenia użyją go do zbierania energii

Główną rolę w tym sprzęcie badawczym odgrywa lepka powierzchnia sekcji pod dronem, która jest wykonana z “taśmy klejącej i bawełnianej gazy nawilżonej roztworem wody i cukru”. Dron wchodzi w bezpośredni kontakt z poszczególnymi miejscami w koronach drzew przez około 10 sekund, opierając się o każdą gałąź i zbierając eDNA przed wróceniem z powrotem do bazy, gdzie naukowcy pobierają próbki i wysyłają je do laboratorium. W testach dron z powodzeniem zebrał wystarczająco dużo materiału genetycznego, aby zidentyfikować 21 klas zwierząt.

Czytaj też: Przechwytywanie dwutlenku węgla z powietrza musi się opłacać. Nowa metoda może to zapewnić

Na tę chwilę badacze mają nadzieję, że ich praca ułatwi i obniży koszty biologów środowiskowych, którzy będą mogli dowiedzieć się, które stworzenia żyją w najtrudniej dostępnych miejscach. Niestety taki sposób nie jest idealny, bo jakiekolwiek opady atmosferyczne wpływają na finalne wyniki, a pomiary nie są stałe.