Nieskończone źródło energii na Księżycu. Rolls Royce pokazał swój reaktor jądrowy

Dążenie do produkcji miniaturowych reaktorów jądrowych trwa. Firma Rolls-Royce przypomniała właśnie o sobie w tej dziedzinie po tym, jak podzieliła się ze światem ciekawą zapowiedzią w formie nagrania, na którym to pokazała swój mikro reaktor jądrowy.
Reaktor jądrowy Rolls Royce
Reaktor jądrowy Rolls Royce

Reaktor jądrowy Rolls Royce ma kiedyś trafić na Księżyc

Rolls-Royce pracuje od 2015 roku nad małym reaktorem modułowym (SMR) i dąży do uruchomienia jednego z nich do 2029 roku. Firma wzięła sobie na cel opracowanie małych modułowych reaktorów, które mogą dostarczać energię do odległych miejsc i są na tyle małe, że można je transportować ciężarówką, pociągiem lub statkiem. Mogą przy tym dostarczać energię nawet przez 30 lat bez konieczności uzupełniania paliwa i być wykorzystywane w wielu zastosowaniach, a w tym wspieraniu odległych lokacji na Ziemi i nawet eksploracji kosmosu.

Czytaj też: Twoje ciało zadziała niczym antena, a te urządzenia użyją go do zbierania energii

Rozwijane przez firmę reaktory mają być kluczem do realizacji części brytyjskiej strategii bezpieczeństwa energetycznego, której oficjalnym celem jest przejście na niskoemisyjne źródła energii do 2030 roku. Każdy tego typu reaktor o początkowym koszcie około 3 miliardów dolarów ma generować co najmniej 470 megawatów energii elektrycznej.

Mikroreaktor Rolls-Royce’a został zaprojektowany tak, aby wykorzystywać bezpieczną z natury i niezwykle wytrzymałą formę paliwa. Każda cząstka uranu jest zamknięta w wielu warstwach ochronnych, które działają jak system zamknięcia, co pozwala [reaktorowi] wytrzymać ekstremalne warunki. – stwierdziła firma w swoim oświadczeniu.