Powstał pierwszy tak wyjątkowy robot latający. Nie jest podobny do niczego innego, co do tej pory opracowano

Naukowcy z Tampere University opracowali wyjątkowego robota, którego świat okrzyknął mianem “latającej wróżki” przez fakt, że jest niewielki, a na zdjęciach przedstawia się go tak, jakby sprawiał wrażenie świecącej struktury. Sam w sobie jest znaczącym krokiem naprzód w dziedzinie robotyki, dzięki swojej zdolności do latania przy użyciu wyłącznie własnej mocy.
Powstał pierwszy tak wyjątkowy robot latający. Nie jest podobny do niczego innego, co do tej pory opracowano

Wyjątkowy robot latający zawdzięcza unikalność wyjątkowym polimerom oraz konstrukcji inspirowanej naturą

Robot-wróżka powstał dzięki trwającemu nieustannie rozwojowi polimerów reagujących na bodźce. Te materiały same w sobie zapewniły wiele nowych możliwości związanych z materiałami dla nowej generacji małych i bezprzewodowo sterowanych robotów o miękkich ciałach, tworząc warianty, które mogą chodzić, pływać i skakać. Jednak przez ostatnie lata nikt nie był w stanie sprawić, aby latały. To udało się naukowcom z Tampere University, którzy opracowali robota z polimerów, który lata poprzez wykorzystanie siły wiatru, a jego sterowanie jest realizowane z wykorzystaniem wiązki światła.

W tym robocie zastosowano skrzydła, które podczas lotu naśladują ruchy prawdziwych owadów, dzięki czemu jest w stanie latać i manewrować bez polegania na zewnętrznych źródłach zasilania. Projekt robota jest więc inspirowany naturą, a jego niewielkie rozmiary i lekka konstrukcja sprawiają, że jest idealny do stosowania w różnych środowiskach. Jego wszechstronność i domniemana niezawodność tylko to potwierdzają, a jego konstrukcja jest świadectwem twórczego potencjału robotyki i inżynierii.

Czytaj też: Nieskończone źródło energii na Księżycu. Rolls Royce pokazał swój reaktor jądrowy

Mimo pozornej bezużyteczności, taki robot z odpowiednim osprzętem może być wykorzystywany realizowania badań trudno dostępnych obszarów, prowadzenie monitoringu środowiska lub pomocy w akcjach poszukiwawczych i ratowniczych. Zwłaszcza że już teraz został wyposażony w zaawansowane czujniki oraz algorytmy, które zapewniły mu możliwość autonomicznego nawigowania oraz zachowania stabilności podczas lotu.