Wyjątkowy robot latający zawdzięcza unikalność wyjątkowym polimerom oraz konstrukcji inspirowanej naturą
Robot-wróżka powstał dzięki trwającemu nieustannie rozwojowi polimerów reagujących na bodźce. Te materiały same w sobie zapewniły wiele nowych możliwości związanych z materiałami dla nowej generacji małych i bezprzewodowo sterowanych robotów o miękkich ciałach, tworząc warianty, które mogą chodzić, pływać i skakać. Jednak przez ostatnie lata nikt nie był w stanie sprawić, aby latały. To udało się naukowcom z Tampere University, którzy opracowali robota z polimerów, który lata poprzez wykorzystanie siły wiatru, a jego sterowanie jest realizowane z wykorzystaniem wiązki światła.
W tym robocie zastosowano skrzydła, które podczas lotu naśladują ruchy prawdziwych owadów, dzięki czemu jest w stanie latać i manewrować bez polegania na zewnętrznych źródłach zasilania. Projekt robota jest więc inspirowany naturą, a jego niewielkie rozmiary i lekka konstrukcja sprawiają, że jest idealny do stosowania w różnych środowiskach. Jego wszechstronność i domniemana niezawodność tylko to potwierdzają, a jego konstrukcja jest świadectwem twórczego potencjału robotyki i inżynierii.
Czytaj też: Nieskończone źródło energii na Księżycu. Rolls Royce pokazał swój reaktor jądrowy
Mimo pozornej bezużyteczności, taki robot z odpowiednim osprzętem może być wykorzystywany realizowania badań trudno dostępnych obszarów, prowadzenie monitoringu środowiska lub pomocy w akcjach poszukiwawczych i ratowniczych. Zwłaszcza że już teraz został wyposażony w zaawansowane czujniki oraz algorytmy, które zapewniły mu możliwość autonomicznego nawigowania oraz zachowania stabilności podczas lotu.