Apple obniża ceny nowych iPhone’ów. Tak firma chce walczyć ze spadkami sprzedaży

Choć Apple w ogólnym rozrachunku nie ma tak źle, jak pozostali producenci smartfonów, to i tak firma mocno odczuwa spadki sprzedaży spowodowane globalną recesją. Problem widoczny jest również w Chinach, ale na tamtejszym rynku Apple zdecydowało się na obniżenie cen urządzeń, by jakoś temu przeciwdziałać.
Apple obniża ceny nowych iPhone’ów. Tak firma chce walczyć ze spadkami sprzedaży

Apple wciąż ma największy udział w chińskim rynku smartfonów i w IV kwartale 2022 roku sytuacja się nie zmieniła. Nie oznacza to jednak, że firma nie zaliczyła spadków, wręcz przeciwnie. Ostatni kwartał ubiegłego roku przyniósł Apple’owi spadek o 24% rok ro roku. Wszystkiemu winna polityka zero-COVID, bo choć chiński rząd w grudniu radykalnie złagodził restrykcje, to rosnąca liczba zakażeń nadal wpływała na działalność biznesową. Firmy borykały się z problemami z dostawami przez cały 2022 rok.

Czytaj też: Długo wyczekiwana funkcja Apple Pay Later wkrótce zostanie udostępniona. Niestety, nie wszystkim

Wszystko łączy się z ogólnym spadkiem popytu na smartfony, o którym słyszymy już od wielu miesięcy. Zadziwiający jest też fakt, że nawet obfity w promocje sezon świąteczny nie przyniósł poprawy sytuacji. Dlatego Apple, podobnie jak inni producenci smartfonów, stanął przed wielkim wyzwaniem – jak przeciwdziałać dalszym spadkom sprzedaży w kolejnych miesiącach.

iPhone’y 14 tanieją, na razie w Chinach, ale być może obniżki dotrą też do innych krajów

Apple zdecydował się na zmianę cen modeli z serii iPhone 14. Sytuacja dotyczy zewnętrznych sprzedawców, u których ceny zostały mocno obniżone. Na oficjalnej stronie producenta i w sklepach stacjonarnych w Chinach cennik nadal jest ten sam, co z kolei sugeruje, że Apple tym razem nie ma problemu z poziomem zapasów.

W sklepach internetowych ceny iPhone’a 14 spadły o 848 juanów, czyli o około 125 dolarów. Tymczasem iPhone 14 Pro i 14 Pro Max można kupić taniej o 800 juanów (około 118 dolarów). U partnerów stacjonarnych mowa z kolei o obniżkach od 630 do 725 juanów (od około 93 do 107 dolarów). Dzięki promocji już udało się wyprzedać niektóre z popularniejszych modeli, takich jak iPhone 14 Pro 256 GB. Temu akurat się nie dziwimy, od początku był to jeden z najlepiej sprzedających się iPhone’ów w nowej serii, a dodatkowa promocja tylko go uatrakcyjniła.