To potencjalnie najlepsze soczewki kontaktowe. Leczenie jaskry jest z nimi znacznie łatwiejsze

Jaskra to cichy złodziej wzroku, który kradnie go powoli i w gruncie rzeczy nieodwracalnie. Osoby cierpiące na to schorzenie muszą nieustannie monitorować swoje ciśnienie w oku, aby zapobiec ślepocie. Dlatego właśnie najnowsze dzieło naukowców z POSTECH jest takie wyjątkowe, bo tak naprawdę zespół opracował potencjalnie najlepsze soczewki kontaktowe.
Najlepsze soczewki kontaktowe
Najlepsze soczewki kontaktowe

To zdecydowanie najlepsze soczewki kontaktowe do leczenia jaskry

Zespół naukowców z Pohang University of Science and Technology w Korei Południowej doczekał się pięciu minut sławy w dzienniku Nature Communications. Wszystko dzięki swojej nowej soczewce kontaktowej, która zawiera czujnik ciśnienia wewnątrzgałkowego, system dostarczania leków oraz układ scalony. To trio sprawia, że oczy użytkownika są pod stałą aktywną osłoną, bo podczas gdy czujnik odpowiada za mierzenie ciśnienia w oku, system dostarczania leków uwalnia je w razie potrzeby.

Czytaj też: Najbardziej zaawansowane technologicznie, a nie zdało testu. Mieszkańcy Adelajdy nie wiedzą, czym jest inteligentne miasto

Udowodniono to na praktycznym teście na królikach, w którym to soczewka kontaktowa okazała się bardzo skuteczna w zarządzaniu lekiem na jaskrę – timololem, na podstawie zmian ciśnienia w oku. Wyniki wykazały równocześnie doskonałą stabilność chemiczną i biokompatybilność, co czyni to innowacyjne urządzenie krokiem w kierunku jaśniejszej przyszłości dla pacjentów z jaskrą. Zwłaszcza że do tej pory podobne soczewki bazowały na uwalnianiu leków w konkretnych, z góry narzuconych odstępach czasu, a nie wtedy, kiedy jest to najbardziej potrzebne.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja uczy się jak człowiek. Korzysta z obrazów, dźwięków i tekstów

Ta nowa soczewka kontaktowa jest istnym świadectwem postępu nauki i technologii oraz tego, jak można je połączyć, aby znacząco wpłynąć na życie ludzi i zwiększyć jego komfort. Przy takich osiągnięciach naukowców możemy śmiało stwierdzić, że przyszłość dla pacjentów z jaskrą rysuje się w jasnych barwach, a to rewolucyjne urządzenie może na zawsze zmienić sposób leczenia tej choroby oczu.