Elastyczna elektronika to przyszłość. Ciekły metal ma umożliwić jej tworzenie

Elastyczna elektronika dotyczy tych urządzeń elektronicznych, które są zaprojektowane tak, aby były elastyczne, dzięki czemu można je rozciągać, zginać i skręcać. Ma to na celu zapewnienie nowego poziomu wszechstronności i elastyczności w urządzeniach elektronicznych, które zazwyczaj są sztywne i nieelastyczne, a opracowany właśnie ciekły metal ma sprawić, że elastyczna elektronika może wreszcie zyskać na popularności.
Elastyczna elektronika ciekły metal w polimerze
Elastyczna elektronika ciekły metal w polimerze

Opracowano nowy ciekły metal, który może sprawić, że elastyczna elektronika stanie się powszechna

Naukowcy z North Carolina State University (NCSU) zaprojektowali nowy materiał, który jest jednocześnie elastyczny i nie robi sobie wiele z gazów i cieczy. Dzięki temu może mieć szeroki zakres zastosowań, bo od tworzenia elastycznych akumulatorów po elektronikę do noszenia. To o tyle wyjątkowe, że zwykle w tradycyjnym projektowaniu materiałów, wybór pomiędzy różnymi właściwościami, takimi jak twardość i elastyczność, często prowadzi do kompromisów, a tu proszę – zespół z NCSU stworzył materiał, który oferuje to, co najlepsze z obu światów.

Czytaj też: Najostrzejszy wyświetlacz MicroLED na świecie. Naukowcy właśnie zrewolucjonizowali ekrany

Kluczowym składnikiem tego płynnego metalu jest płynny stop metali zwany eutektycznym galem i indem (EGaIn), który ma wiele zastosowań. Produkuje się z niego rozpuszczalne implanty, rozciągliwą elektronikę i katalizatory do wychwytywania dwutlenku węgla, a w tym konkretnym badaniu umieszczono go w elastycznym polimerze z małymi szklanymi kulkami wewnątrz w równomiernych odstępach. Tak oto powstał elastyczny polimer z centrum z płynnego metalu niewrażliwy na ciecz i gazy.

Czytaj też: Naukowcy stworzyli zmiennokształtnego robota, który uciekł z celi niczym T1000 z Terminatora 2

Takie połączenie naukowcy przetestowali na kilka sposobów. Sprawdzili, czy ciekły metal wyparuje i czy tlen wydostanie się ze szczelnego pojemnika wykonanego z polimeru. W obu przypadkach nie wykryto żadnych strat, co wskazuje, że materiał stanowił skuteczną barierę. W dalszych eksperymentach testowano polimer jako hermetyczne uszczelnienie w rozciągliwych urządzeniach elektronicznych, dochodząc do wniosku, że spisał się dobrze, zwiększając przewodność cieplną systemu wymiany ciepła i utrzymując pojemność akumulatora przez 500 cykli. Finalnym testem było udane zweryfikowanie jego możliwości do komunikacji bezprzewodowej, a teraz jedyne, co stanowi barierę przed wykorzystaniem tego materiału na większą skalę, są same koszty, bo jest on zwyczajnie zbyt drogi.