Roboty podwodne RoboSalp sprawiają wrażenie nie z tego świata… i inne światy właśnie mają podbijać

Salpy, zwane też mianem Salpid, to małe zwierzęta występujące w oceanach na całym świecie. Funkcjonują poprzez pompowanie wody przez swoje galaretowate ciała w kształcie beczek, dzięki czemu poruszają się po morzu. To właśnie nimi zainteresowali się naukowcy z University of Bristol, opracowując ich robotyczną wersję RoboSalp.
Roboty podwodne RoboSalp sprawiają wrażenie nie z tego świata… i inne światy właśnie mają podbijać

Naukowcy stworzyli roboty podwodne RoboSalp do badania oceanów innych planet

Naukowcy chcąc opracować coś o miękkich ciałach, co będzie wytrzymałe, uniwersalne i łatwe do przechowywania w statku kosmicznym, uznali, że salpy są idealną podstawą do podwodnych robotów eksploracyjnych przeznaczonych nawet na inne planety. Tak oto stworzyli ich robotyczną wersję, która obejmuje rurowy korpus z miękkiego silikonu, wewnątrz którego znajduje się silnik elektryczny i śmigło. Dwukierunkowe śmigło zasysa wodę przez korpus, pełniąc funkcję prostego mechanizmu napędowego, który umożliwia podstawowe ruchy.

Czytaj też: Quadkopter w wodzie niczym błąd w symulacji. Dron TJ-FlyingFish jest na wskroś wyjątkowy

Jako że salpy część swojego cyklu życia spędzają samotnie, a część w połączeniu z innymi salpami w wielkich “żywych łańcuchach”, RoboSalpy również mogą łączyć się ze sobą. W takich chwilach struktury złożone z wielu robotów mogą manewrować niczym okręt podwodny, jako że część z nich może być używana do generowania ciągu poziomego, a pozostałe do pionowego. Dodatkowo, jeśli jeden z nich ulegnie awarii, pozostałe mogą to zrekompensować, a poza tym takie możliwości otwierają furtki do wysyłania pojedynczych robotów na “zwiady” i wzajemne ładowanie się. Jeśli RoboSalpy nie trafią na inne planety, przydadzą się równie dobrze do inspekcji kanałów tutaj, na Ziemi.