Quadkopter w wodzie niczym błąd w symulacji. Dron TJ-FlyingFish jest na wskroś wyjątkowy

Naukowcy z Chinese University of Hong Kong pokazali wyjątkowego drona TJ-FlyingFish. Ten quadkopter na pierwszy rzut oka wydaje się być tradycyjny przez swój centralny kopulasty korpus i cztery ramiona zwieńczone silnikiem oraz śmigłami. Tajemnicę kryje jednak znacznie głębiej i… głębiej zresztą może schodzić.
Dron TJ-FlyingFish
Dron TJ-FlyingFish

Naukowcy stworzyli powietrzno-wodnego quadkoptera. Dron TJ-FlyingFish może podbijać głębiny i przestworza

Ważący 1,63 kilogramów TJ-FlyingFish potwierdza, że niebo i morze nie stanowią już granic dla dronów, ponieważ jest w stanie podbijać obie te domeny. Ten latający quadkopter został stworzony przez zespół naukowców z chińskiego uniwersytetu i jest małym technologicznym cudem. Wszystko przez dwubiegową przekładnię z modułów napędowych oraz możliwość niezależnego obracania się każdego z ramion względem reszty drona.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja jest świetna w tworzeniu ludzi, ale z jednym aspektem radzi sobie fatalnie

Takie dodatek sprawił, że podczas lotu wszystkie cztery jednostki napędowe są skierowane do góry i obracają się z dużą prędkością, wznosząc drona. Kiedy jednak dron wpadnie do wody, śmigła obracają się o 180 stopni i zaczynają kręcić się wolniej, dzięki czemu TJ-FlyingFish poruszać się zarówno w pionie jak i w poziomie pod wodą poprzez dostosowanie kąta i ciągu każdej jednostki napędowej w zależności od potrzeb.

Czytaj też: Dzięki tej technologii powstał Avatar. Teraz jest wykorzystywana do ratowania życia

Co najlepsze, TJ-FlyingFish może w każdej chwili wrócić na powierzchnię i ponownie wzbić się w niebo, latając przez maksymalnie 6 minut. Dron może latać całkowicie autonomicznie, dlatego jest idealny do badań powietrznych i wodnych, zdalnego wykrywania, a nawet operacji poszukiwawczych i ratowniczych.