Akcesoria Endorfy Fluctus 140 PWM
Wśród akcesoriów znajdziecie instrukcję, kartę z podziękowaniem, śrubki oraz przedłużacz 4-pin. Ten ostatni dodatek jest dosyć nietypowy i rzadko spotykany, ale zdecydowanie może się przydać podczas montażu wentylatora w obudowie. Warto tutaj wspomnieć, że gwarancja wynosi 6 lat.
Wygląd i specyfikacja Endorfy Fluctus 140 PWM
Wentylator jest cały czarny. Nie ma podświetlenia, choć wersja z ARGB również jest dostępna w sprzedaży. W obudowie z oknem śmigło zniknie, ale jeśli nie chcecie podświetlenia to zupełnie nie ma na co narzekać.
Maksymalna prędkość wentylatora to 1800 RPM. Endorfy nie podaje tutaj żadnych innych parametrów, w tym głośności czy przepływu powietrza. Śmigło to konstrukcja 140 mm, ale w sprzedaży znajdziecie też 120 mm. Oparty jest o łożysko FDB, a MTBF wynosi 100 tysięcy godzin. Zasilany jest ze złącza 4-pin PWM i mamy na kablu złącze męskie oraz żeńskie. Możecie więc spokojnie kupić więcej takich konstrukcji, spiąć i podłączyć je jednym złączem pod płytę główną.
Czytaj też: Test chłodzenia be quiet! Pure Rock LP
Wentylator jest bez wątpienia dobrze wykonany. Na rogach mamy antywibracyjne nakładki. Producent zdecydował się na wykorzystanie 9 łopatek, które mają specjalne wycięcia poprawiające przepływ powietrza i pozytywnie wpływające na głośność. Warto tutaj pamiętać, że śmigło pracuje półpasywnie. Przy bardzo niskim sygnale PWM zatrzyma się i włączy dopiero jak sygnał wzrośnie. Jest to fajne rozwiązanie pozwalające na wyciszenie komputera przy braku obciążenia.
Sposób przeprowadzenia testów
- W testach wykorzystany został anemometr Voltcraft PL-130AN oraz decybelomierz Voltcraft SL-100.
- Wentylator umieszczony został w tubie o długości 250 mm i średnicy 75 mm. Na drugim końcu tuby został zainstalowany anemometr. Wyniki zanotowano po ustabilizowaniu się przepływu.
- Testy głośności wykonano z odległości 200 mm, głośność tła wynosiła 33 dBA.
Testy Endorfy Fluctus 140 PWM
Wydajność jest dobra. Na maksymalnych obrotach przepływ powietrza jest wysoki i śmigło znajduje się w czołówce wszystkich konstrukcji. Są trochę wydajniejsze śmigła 140 mm, ale różnice nie są tutaj duże. Na 1200 RPM wentylator jest w środku spośród 140 mm wentylatorów. Wypada wydajniej choćby od Pure Wings 2 140, ale słabiej niż np. Arctic P14 PWM PST. T Przy 800 RPM jest również dobrze – wentylator plasuje się blisko innych 140 mm konstrukcji.
Na maksymalnych obrotach jest głośno, ale nie jest też tak źle jak w przypadku nawet wolniejszej konkurencji. Tutaj choćby Pure Wings 2 140 na 1600 RPM jest głośniejszy. Przy 1200 RPM wentylator działa naprawdę przyjemnie i nie powinien przeszkadzać. Jest też cichszy od sporem ilości konkurencji. Przy 800 RPM na pewno śmigło nie powinno przeszkadzać podczas pracy.
Czytaj też: Test chłodzenia Cooler Master Hyper 212X
Test Endorfy Fluctus 140 PWM – podsumowanie
Endorfy Fluctus 140 PWM kupicie za ok. 56 zł. W tej cenie jest to propozycja zdecydowanie warta Waszej uwagi. Wentylator jest dobrze wykonany, ma nawet dołączony przedłużacz 4-pin. Możecie też bez problemów spiąć więcej śmigieł i podpiąć jednym złączem pod płytę główną. Śmigło jest czarne, ale w sprzedaży jest też wersja ARGB czy nawet mniejsza, 120 mm.
W testach wypadł dobrze. Oferuje on fajną wydajność i sprawdzi się np. w obudowie. Na maksymalnych obrotach jest to czołówka wszystkich wentylatorów, ale jest wtedy dosyć głośno (choć konkurencja potrafi wypadać znacznie gorzej). Przy 1200 RPM jest już naprawdę fajnie pod względem głośności, a wydajność jest nadal fajna. Przy 800 RPM śmigła nie usłyszycie i zachowuje on wyniki podobne do konkurencji. Warto też pamiętać, że ma on tryb półpasywny.
Jeśli więc szukacie czarnego 140 mm wentylatora w dobrej cenie, który oferuje fajną wydajność i kulturę pracy to z pewnością będziecie zadowoleni z tego zakupu.