Test wentylatora Endorfy Fluctus 140 PWM

Endorfy Fluctus 140 PWM to jeden z ciekawszych wentylatorów 14 cm, jakie znajdziecie w sklepach. Jak wypadnie w testach na tle konkurencji?
test Endorfy Fluctus 140 PWM, recenzja Endorfy Fluctus 140 PWM, opinia Endorfy Fluctus 140 PWM
test Endorfy Fluctus 140 PWM, recenzja Endorfy Fluctus 140 PWM, opinia Endorfy Fluctus 140 PWM

Akcesoria Endorfy Fluctus 140 PWM

Wśród akcesoriów znajdziecie instrukcję, kartę z podziękowaniem, śrubki oraz przedłużacz 4-pin. Ten ostatni dodatek jest dosyć nietypowy i rzadko spotykany, ale zdecydowanie może się przydać podczas montażu wentylatora w obudowie. Warto tutaj wspomnieć, że gwarancja wynosi 6 lat.

Wygląd i specyfikacja Endorfy Fluctus 140 PWM

Wentylator jest cały czarny. Nie ma podświetlenia, choć wersja z ARGB również jest dostępna w sprzedaży. W obudowie z oknem śmigło zniknie, ale jeśli nie chcecie podświetlenia to zupełnie nie ma na co narzekać.

Maksymalna prędkość wentylatora to 1800 RPM. Endorfy nie podaje tutaj żadnych innych parametrów, w tym głośności czy przepływu powietrza. Śmigło to konstrukcja 140 mm, ale w sprzedaży znajdziecie też 120 mm. Oparty jest o łożysko FDB, a MTBF wynosi 100 tysięcy godzin. Zasilany jest ze złącza 4-pin PWM i mamy na kablu złącze męskie oraz żeńskie. Możecie więc spokojnie kupić więcej takich konstrukcji, spiąć i podłączyć je jednym złączem pod płytę główną.

Czytaj też: Test chłodzenia be quiet! Pure Rock LP

Wentylator jest bez wątpienia dobrze wykonany. Na rogach mamy antywibracyjne nakładki. Producent zdecydował się na wykorzystanie 9 łopatek, które mają specjalne wycięcia poprawiające przepływ powietrza i pozytywnie wpływające na głośność. Warto tutaj pamiętać, że śmigło pracuje półpasywnie. Przy bardzo niskim sygnale PWM zatrzyma się i włączy dopiero jak sygnał wzrośnie. Jest to fajne rozwiązanie pozwalające na wyciszenie komputera przy braku obciążenia.

Sposób przeprowadzenia testów

  1. W testach wykorzystany został anemometr Voltcraft PL-130AN oraz decybelomierz Voltcraft SL-100.
  2. Wentylator umieszczony został w tubie o długości 250 mm i średnicy 75 mm. Na drugim końcu tuby został zainstalowany anemometr. Wyniki zanotowano po ustabilizowaniu się przepływu.
  3. Testy głośności wykonano z odległości 200 mm, głośność tła wynosiła 33 dBA.

Testy Endorfy Fluctus 140 PWM

Wydajność jest dobra. Na maksymalnych obrotach przepływ powietrza jest wysoki i śmigło znajduje się w czołówce wszystkich konstrukcji. Są trochę wydajniejsze śmigła 140 mm, ale różnice nie są tutaj duże. Na 1200 RPM wentylator jest w środku spośród 140 mm wentylatorów. Wypada wydajniej choćby od Pure Wings 2 140, ale słabiej niż np. Arctic P14 PWM PST. T Przy 800 RPM jest również dobrze – wentylator plasuje się blisko innych 140 mm konstrukcji.

Na maksymalnych obrotach jest głośno, ale nie jest też tak źle jak w przypadku nawet wolniejszej konkurencji. Tutaj choćby Pure Wings 2 140 na 1600 RPM jest głośniejszy. Przy 1200 RPM wentylator działa naprawdę przyjemnie i nie powinien przeszkadzać. Jest też cichszy od sporem ilości konkurencji. Przy 800 RPM na pewno śmigło nie powinno przeszkadzać podczas pracy.

Czytaj też: Test chłodzenia Cooler Master Hyper 212X

Test Endorfy Fluctus 140 PWM – podsumowanie

Endorfy Fluctus 140 PWM kupicie za ok. 56 zł. W tej cenie jest to propozycja zdecydowanie warta Waszej uwagi. Wentylator jest dobrze wykonany, ma nawet dołączony przedłużacz 4-pin. Możecie też bez problemów spiąć więcej śmigieł i podpiąć jednym złączem pod płytę główną. Śmigło jest czarne, ale w sprzedaży jest też wersja ARGB czy nawet mniejsza, 120 mm.

W testach wypadł dobrze. Oferuje on fajną wydajność i sprawdzi się np. w obudowie. Na maksymalnych obrotach jest to czołówka wszystkich wentylatorów, ale jest wtedy dosyć głośno (choć konkurencja potrafi wypadać znacznie gorzej). Przy 1200 RPM jest już naprawdę fajnie pod względem głośności, a wydajność jest nadal fajna. Przy 800 RPM śmigła nie usłyszycie i zachowuje on wyniki podobne do konkurencji. Warto też pamiętać, że ma on tryb półpasywny.

Jeśli więc szukacie czarnego 140 mm wentylatora w dobrej cenie, który oferuje fajną wydajność i kulturę pracy to z pewnością będziecie zadowoleni z tego zakupu.