Ludzie staną się cyborgami? Naukowcy osiągnęli coś niepokojącego

Od dekad straszy się nas wizją utraty człowieczeństwa przez rozwój technologii i łączenie jej z naszymi ciałami, ale naukowcy nie ustają w dążeniu do osiągnięcia tej nowej ery dla medycyny. Zespół z Linköping University zdołał przykładowo wyhodować elektrody w żywej tkance.
Elektronika w tkankach
Elektronika w tkankach

Elektrody w tkankach biologicznych. Jak naukowcy posunęli nas bliżej ery cyborgów?

Bioelektronika rozwija się w najlepsze, jako że naukowcy z powodzeniem wyhodowali elektrody w żywej tkance, torując tym samym drogę do implementacji w pełni zintegrowanych obwodów elektronicznych, co może posłużyć do leczenia zaburzeń neurologicznych. To pierwszy raz, kiedy dokonano tego bez konieczności stosowania zewnętrznych sygnałów lub poprzez modyfikację genów.

Czytaj też: Zgubiłeś się na trasie, ale to nie problem. Pomogą soczewki z wbudowaną nawigacją

Jak osiągnięto coś tak imponującego? Wszystko sprowadza się do specjalnego żelu, który zawiera enzymy jako “cząsteczki montażowe”. Został on wstrzyknięty do rybek z gatunku danio pręgowatych i pijawek lekarskich, doprowadzając do powstania elektrod w mózgu, sercu i w płetwach ogonowych rybek oraz wokół tkanki nerwowej pijawek. Zwierzęta nie zostały ani skrzywdzone przez żel, ani nie odczuły negatywnego wpływu elektrod.

Naukowcy wierzą, że ta ścieżka badań pozwoli z czasem wprowadzać do ludzkich ciał całkowicie zintegrowane obwody. Wprawdzie na tę chwilę istnieje “szereg problemów do rozwiązania” w dążeniu do tego, ale z biegiem czasu zapewne uda się je rozwiązać.