Nowy japoński superkomputer Fugaku potrafi przewidzieć obfite opady deszczu

Fujitsu dostarczyła Japońskiej Agencji Meteorologicznej nowy superkomputer do wykorzystania w prognozowaniu liniowych pasm deszczowych, czyli chmur, które wywołują ulewne deszcze, prowadzące do katastrof naturalnych. Ten rozpoczął działalność już 1 marca 2023 roku.
Japoński superkomputer Fugaku
Japoński superkomputer Fugaku

Japoński superkomputer Fugaku będzie przewidywać deszcze ze znacznym wyprzedzeniem

Japonia znajduje się w paskudnej lokalizacji, przez co jest narażona na liczne klęski żywiołowe, które na dodatek zostały nasilone ze względu na zmiany klimatyczne. Tyczy się to nie tylko tajfunów czy trzęsień ziemi, ale też chmur cumulonimbus, które poruszają się powoli lub są nieruchome i prowadząc do ulewnych deszczy, zebrały się nad morzem.

Ten nowy superkomputer będzie w stanie prognozować klęski żywiołowe z wyprzedzeniem od sześciu do dwunastu godzin. Skąd tak znaczące możliwości? Są tego dwie przyczyny, bo z jednej strony japońska agencja pracowała nad tą technologią z wykorzystaniem superkomputera Fugaku od czerwca 2022 roku, a z drugiej wykorzystuje potężny sprzęt obliczeniowy.

Czytaj też: Modyfikacje ciała, protezy i łączenie mózgu z komputerem. Naukowcy rozbili bank

Mowa o Fujitsu Supercomputer PRIMEHPC FX1000, a więc konfiguracji, która składa się z łącznie 24 modułów z procesorami A64FX, czyli tymi samymi, co superkomputer Fugaku. System ten osiąga teoretyczną szczytową wydajność około 31,1 petaflopsów, a jego pokład pamięci masowej obejmuje łączną pojemność rzędu 42,3 petabajtów. Innymi słowy, to istny kombajn do wykonywania obliczeń tego typu.