Test wentylatora Arctic P12 Max

Arctic P12 Max to najwydajniejszy wentylator, jaki miałem okazję testować. Warto więc zobaczyć, jaką przewagę ma nad konkurencyjnymi rozwiązaniami.
test Arctic P12 Max, recenzja Arctic P12 Max, opinia Arctic P12 Max
test Arctic P12 Max, recenzja Arctic P12 Max, opinia Arctic P12 Max

Akcesoria Arctic P12 Max

Dodatek mamy tylko jeden – cztery śrubki. Nie ma tutaj żadnej instrukcji, przejściówki czy kabla. Gwarancja wynosi 6 lat, czyli naprawdę długo jak na wentylator.

Wygląd i specyfikacja Arctic P12 Max

Wentylator jest cały czarny i jedynie boczne nakładki są szare. Jeśli nie lubicie podświetlenia to nie będzie po prostu wyróżniał się w obudowie z oknem.

Maksymalna prędkość wynosi 3300 RPM – jest to najszybszy wentylator, jaki miałem okazję testować. Przepływ powietrza wynosi wtedy 81,04 CFM, ciśnienie 4,35 mmH2O, a głośność 0,6 Sone. Producent oparł wentylator o podwójne łożysko kulkowe. Zasilanie odbywa się ze złącza 4-pin PWM.

Czytaj też: Test wentylatora Endorfy Fluctus 140 PWM

Wykonanie Arctic P12 Max oceniam pozytywnie. Na bokach znajdziemy nakładki antywibracyjne, a całość sprawia wrażenie naprawdę solidnego. Śmigło ma 5 łopatek, których końcówki są ze sobą złączone. Wentylator pracuje również półpasywnie. Jeśli sygnał PWM spadnie poniżej 5% to zatrzymuje się i włącza po jego wzrośnięciu. Takie rozwiązanie jest plusem, bowiem cały zestaw może ciszej pracować w spoczynku.

Sposób przeprowadzenia testów

  1. W testach wykorzystany został anemometr Voltcraft PL-130AN oraz decybelomierz Voltcraft SL-100.
  2. Wentylator umieszczony został w tubie o długości 250 mm i średnicy 75 mm. Na drugim końcu tuby został zainstalowany anemometr. Wyniki zanotowano po ustabilizowaniu się przepływu.
  3. Testy głośności wykonano z odległości 200 mm, głośność tła wynosiła 33 dBA.

Testy Arctic P12 Max

Wydajność jest zdecydowanie topowa. Na 3300 RPM i 2400 RPM wentylator zajmuje dwa pierwsze miejsca w rankingu, co mówi samo za siebie. Trochę słabiej jest z 1600 RPM, gdzie można znaleźć lekko wydajniejsze śmigła, choć są też słabsze. Jeśli jednak zależy Wam na wysokiej wydajności przy większych obrotach to zdecydowanie macie to zapewnione.

Oczywiście musiało to zostać okupione słabą kulturą pracy, choć nie jest tak źle jak się spodziewałem. Przy 3300 RPM jest jedno głośniejsze śmigło, przy 2400 RPM też nie jest źle – są na wykresach również obecne głośniejsze konstrukcje. Przy 1600 RPM jest już za to cicho.

Czytaj też: Test chłodzenia Cooler Master Hyper 212X

Test Arctic P12 Max – podsumowanie

Arctic P12 Max kupicie za 13 euro, czyli ok. 60 zł. Jeśli szukacie bardzo wydajnego wentylatora, a kultura pracy na maksymalnych obrotach jest dla Was mniej ważna, to macie swój ideał. Śmigło jest bardzo wydajne i bez wątpienia pozwoli znakomicie schłodzić podzespoły. Zostało ono pryz tym dobrze wycenione oraz wykonane. Plusem jest też półpasywny tryb działania. Szukając więc bardzo wydajnego wentylatora nie można przejść obojętnie obok tej konstrukcji.