Zapewni czystą wodę i prąd. Naukowcy opracowali istny Święty Graal na problemy dzisiejszego świata

Święty Graal to symbol legendarnych wypraw, które podejmowano w dążeniu do odszukania kielicha o cudownych właściwościach, mających zmieniać świat na lepsze. W erze nauki i technologii na mity nie ma miejsca, ale naukowcy sami walczą o taki właśnie Święty Graal, czego przykładem jest najnowsze dzieło prosto z Korea Institute of Science and Technology i Myongji University.
Zapewni czystą wodę i prąd. Naukowcy opracowali istny Święty Graal na problemy dzisiejszego świata

Niedobór wody pitnej i ekologicznego prądu to wielki problem dzisiejszego świata. Naukowcy mają na niego rozwiązanie

W artykule opublikowanym w dzienniku Advanced Materials opisano nową membranę do oczyszczania wody, która może generować energię elektryczną podczas filtrowania ścieków. Jest ona wykonana z porowatego materiału węglowego, który ma dużą powierzchnię i przewodność elektryczną, dzięki czemu działa jak elektroda w mikrobiologicznym ogniwie paliwowym, gdzie bakterie rozkładają materię organiczną w ściekach i wytwarzają elektrony. Te następnie przepływają przez membranę do zewnętrznego obwodu, generując prąd, podczas gdy membrana usuwa w tym samym czasie zanieczyszczenia z wody, dzięki czemu nadaje się ona do ponownego wykorzystania.

Naukowcy twierdzą, że ich membrana jest bardziej wydajna i trwała niż poprzednie podobne dzieła i że mogłaby być wykorzystana do zdecentralizowanego oczyszczania wody i wytwarzania energii. Uważają również, że mogłaby być zintegrowana z innymi odnawialnymi źródłami energii, takimi jak ogniwa słoneczne czy turbiny wiatrowe. Wszystko dzięki jej innowacyjności, która obejmuje dwuwarstwową strukturę.

Czytaj też: Stworzyli robota inspirowanego dżdżownicami. Przyda się nie tylko na Ziemi

Jej górna warstwa to przewodzący polimer, który działa jak anoda, gdzie bakterie utleniają materię organiczną i uwalniają elektrony. Dolna warstwa to z kolei porowaty filtr, który działa jako katoda, gdzie tlen jest redukowany i generowana jest oczyszczona woda. Elektrony przepływają z anody do katody przez zewnętrzny obwód, generując energię elektryczną, a woda przepływa z górnej warstwy do dolnej, przechodząc przez pory filtra i pozostawiając zanieczyszczenia. Mogłaby więc być wykorzystywana do oczyszczania ścieków z różnych źródeł, a generowana przez nią energia elektryczna mogłaby trafiać do akumulatorów, centralnej sieci lub na bieżąco do innych urządzeń.