Szkło dostało drugie życie. Naukowcy wskrzeszają go do walki z globalnym ociepleniem

Mimo ogromnego potencjału recyklingu szkła, ten proces nadal nie jest wykorzystywany na dużą skalę i dlatego też naukowcy z australijskiego RMIT University postanowili pokazać światu, że ze szkła odpadowego można zrobić coś, na czym w dobie walki ze zmianami klimatycznymi będzie zapewne można zarobić krocie.
Szkło
Szkło

Szkło poddawane recyklingowi można wykorzystać w bardzo ciekawy sposób

Zespół z australijskiego RMIT University opracował nowy materiał okładzinowy do budynków, który jest przyjazny dla środowiska, ognioodporny i wykonany właśnie z przetworzonego szkła w 83%. Opisano go w dzienniku Construction and Building Materials, gdzie wyjaśniono, że ten materiał produkowany ze szkła poddanego recyklingowi wykorzystuje spoiwa polimerowe i dodatki opóźniające palenie, dzięki czemu jest twardszy i bezpieczniejszy niż poprzednie szklane materiały okładzinowe, które były kruche i podatne na zapalenie. Sam w sobie jest niedrogi, wodoodporny i spełnia wymagania konstrukcyjne, a co najważniejsze, aktualnie jest wprowadzany na rynek dzięki współpracy z firmą Livefield, zajmującą się technologią materiałową.

Materiał ten może pomóc w zmniejszeniu ilości szkła pochodzącego od konsumentów, które trafia na wysypiska, a które obecnie stanowi jedynie około jednej trzeciej wszystkich odpadów szklanych wytwarzanych np. w USA. Zastosowania? Zwiększenie izolacji termicznej i akustycznej, zapewnienie wodoodporności, poprawa estetyki i bezpieczeństwa pożarowego zwłaszcza wysokich budynków, a to wszystko przy jednoczesnym zmniejszeniu
wpływu odpadów szklanych na środowisko poprzez ich ponowne wykorzystanie w produktach budowlanych.

Czytaj też: Zapewni czystą wodę i prąd. Naukowcy opracowali istny Święty Graal na problemy dzisiejszego świata

W przeciwieństwie do materiałów, które są nakładane bezpośrednio na zewnętrzną powierzchnię budynku, okładziny są nakładane w taki sposób, że pomiędzy nimi a ścianą pozostaje wąska szczelina powietrzna. Dzięki temu pomagają budynkom m.in. w zatrzymywaniu ciepła, chronią przed wodą deszczową, blokują hałas z otoczenia, a na dodatek wyglądają przyjemniej dla oka.