To będzie nowa wizytówka Seulu. Twórców zainspirowała obrączka

W Korei Południowej powstanie największy na świecie bezszprychowy diabelski młyn i nowa wizytówka Seulu. Ogromny metalowy pierścień wzniesie się na wysokość 180 m i zapewni odwiedzającym niesamowite widoki na całe miasto.
Obrączka jako inspiracja /Fot. Pixabay

Obrączka jako inspiracja /Fot. Pixabay

Władze Seulu poinformowały o planach budowy nowej wizytówki miasta. Seoul Ring będzie największym na świecie bezszprychowym diabelskim młynem i drugim co do wielkości diabelskim młynem w ogóle. Pierwsze miejsce dzierży Ain Dubai w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, który ma 250 m wysokości.

Diabelski młyn, ale jak obrączka

Seoul Ring będzie mógł przewieźć ok. 1470 pasażerów na godzinę i ok. 11 790 osób dziennie. Energia niezbędna do poruszania tak wielką konstrukcją będzie przynajmniej częściowo pochodzić ze źródeł odnawialnych, choć nie poinformowano jeszcze, o jakie dokładnie chodzi.

Czytaj też: NEOM to miasto przyszłości. Jego twórcy nawiązali właśnie współpracę z gigantami technologicznymi

Projektanci nowej “wizytówki Seulu”, jak już jest nazywany, inspirowali się obrączkami ślubnymi. Chociaż nie ujawniono szczegółów, na jakiej zasadzie będzie odbywał się ruch wagoników, raczej nie doświadczymy tu żadnej innowacji. Istniejące już bezszprychowe diabelskie młyny (np. w Weifang City) mają postać wagoników, ciągniętych wokół zewnętrznej obręczy za pomocą systemu przekładniowego, podczas gdy sama konstrukcja pozostaje nieruchoma. Nie ma tu ani magii, ani sił magnetycznych. Wizualizacje Seoul Ring wskazują, że podobnie będzie i w tym wypadku.

Seoul Ring – wizualizacja /Fot. SMG

Seoul Ring powstanie na sztucznej wyspie Nodeul, którą pierwotnie wykorzystywano jako składowisko odpadów i przez dekady przekształcono w popularny punkt orientacyjny, stosunkowo blisko granicy z Koreą Północną. Powstanie cała infrastruktura umożliwiająca turystom dotarcie do diabelskiego młyna – autonomiczne autobusy elektryczne i kolejki linowe.

W komunikacie władz Seulu czytamy:

Haneul Park jest uważany za znaczące miejsce ze względu na jego symbolikę jako brama zarówno do Seulu, jak i zjednoczonej Korei, a także jako lokalizacja geograficznie blisko Korei Północnej. Seoul Ring oderwie się od tradycyjnego projektu szprychowych diabelskich młynów i wykorzysta innowacyjną technologię, aby stworzyć estetycznie zaawansowany projekt. Miasto konsultowało się z krajowymi i międzynarodowymi ekspertami w dziedzinie architektury i inżynierii, aby zapewnić bezpieczeństwo konstrukcji i integralność strukturalną bezszprychowego projektu Seoul Ring.

Budowa Seoul Ring ma rozpocząć się w 2025 r. i potrwa co najmniej dwa lata. Optymistyczne scenariusze zakładają otworzenie atrakcji dla zwiedzających pod koniec 2027 r.