NEOM to miasto przyszłości. Jego twórcy nawiązali właśnie współpracę z gigantami technologicznymi

Na terenie Arabii Saudyjskiej ma powstać NEOM, będące miastem przyszłości z prawdziwego zdarzenia. Spółka odpowiedzialna za realizację tego projektu współpracuje od niedawna z dwiema firmami odpowiedzialnymi za sztuczną inteligencję.
NEOM to miasto przyszłości. Jego twórcy nawiązali właśnie współpracę z gigantami technologicznymi

Chodzi o firmy NVIDIA i Oracle. Pierwsza dostarczy narzędzi obliczeniowych, podczas gdy druga zapewni dostęp do Oracle Cloud Infrastructure. Ostatecznie taka współpraca ma sprawić, że NEOM, którego budowa pochłonie nawet 500 miliardów dolarów, będzie odpowiednio zaawansowane technologicznie.

Czytaj też: 15-minutowe miasta. Na czym polega całe zamieszanie?

Firma Oracle dysponuje platformą służącą do zarządzania chmurą. Użytkownik może dzięki niej wyszukiwać i porównywać w czasie rzeczywistym szeroki zakres opcji, możliwości i kosztów, by później dokonywać zakupów i zarządzać tym, co uzyskał. Powinno się to przełożyć na optymalizację kosztów i zasobów. Z kolei możliwości obliczeniowe dostarczone przez firmę NVIDIA mają zapewnić podmiotom operującym w NEOM szerokie, łatwo dostępne portfolio opcji do szkolenia sztucznej inteligencji i wnioskowania opartego na głębokim uczeniu na dużą skalę.

Budowa zaawansowanego technologicznie miasta NEOM ma pochłonąć 500 miliardów dolarów

Firmy mające siedzibę w tym mieście będą wyposażone w niezbędne silniki przetwarzania wykorzystywane na różnych etapach: od przetwarzania danych i szkolenia modeli sztucznej inteligencji, po symulacje i wdrażanie na dużą skalę. To powinno sprawić, że powstające w Arabii Saudyjskiej miasto będzie przyciągało nie tylko ze względu na bycie swego rodzaju ciekawostką. 

Czytaj też: Sztuczna inteligencja chce być człowiekiem. W planach ma kolejną pandemię i kradzież kodów nuklearnych

Miasto przyszłości ma rozciągać się na długość około 170 kilometrów. Do jego zasilania będą wykorzystywane wyłącznie odnawialne źródła energii, a NEOM będzie zoptymalizowane pod względem dostępu, do przestrzeni publicznej. Dzięki temu, z wykorzystaniem własnych nóg bądź komunikacji publicznej, będzie można dotrzeć do wszelkich miejsc pierwszej potrzeby w ciągu kilku-kilkunastu minut.