Aparat został stworzony przez naukowców z Uniwersytetu Duke’a i nazywa się Multi Camera Array Microscope (MCAM). Ma aż 54 obiektywy, które robią zdjęcie obiektu pod nieco innym kątem, a system następnie składa je w jeden gigantyczny obraz o rozdzielczości rzędu gigapikseli, czyli 50-100 razy więcej niż w typowym smartfonie. Takie podejście daje obraz 3D, który może ujawniać nowe, wcześniej niewidoczne informacje o obiekcie. Urządzenie opisano w czasopiśmie Nature Photonics.
Aparat do zdjęć i filmów
MCAM nie tylko rejestruje statyczne obrazy, ale może nagrywać filmy 3D na obszarze 135 cm2, z szybkością 230 klatek na sekundę. To oznacza, że aparat generuje terabajty danych w ciągu zaledwie kilku minut. Ich przetworzenie nie byłoby możliwe, gdyby nie algorytmy wspomagane uczeniem maszynowym.
Czytaj też: Szkło dostało drugie życie. Naukowcy wskrzeszają go do walki z globalnym ociepleniem
Aparat został przetestowany przez różne grupy badawcze, np. obserwacji mrówek poruszających się swobodnie po naczyniach laboratoryjnych i muszek owocowych ze szczegółami sięgającymi niemal poziomu komórkowego. Inna grupa była świadkiem rozwoju danio pręgowanego – od larw do osobników dorosłych – a jeszcze inna była w stanie zweryfikować, jak ryba ta reaguje na leki.
MCAM może zrewolucjonizować obrazowanie biologiczne. Aparat może pozwolić na obserwowanie kultur komórkowych i umożliwić na wykrywanie zmian (np. nowotworowych) na długo przed tym, jak inne instrumenty by je zauważyły. Ale urządzenie może przydać się nie tylko w biologii, ale także do analizy autentyczności dzieł sztuki i potencjalnego wykrywania fałszerstw.