Roboty sterowane myślami już tu są

Australijska armia testuje roboty sterowane myślami. Dzięki opracowaniu czujnika grafenowego możliwe było stworzenie interfejsu, który umożliwia łatwiejsze połączenie maszyny z człowiekiem. Rozwój tej technologii może oznaczać postęp w sektorze zdrowia, ale także i innych branżach, w tym w wojsku.
Roboty sterowane myślami są testowane przez australijską armię /Fot. Australian Army

Roboty sterowane myślami są testowane przez australijską armię /Fot. Australian Army

Naukowcy z University of Technology w Sydney (UTS) opracowali grafenowe biosensory, które pozwolą na sterowanie robotami i innymi maszynami autonomicznymi wyłącznie przy użyciu myśli. Mimo iż brzmi to jak pomysł rodem z filmu SF, to technologia ta jest jak najbardziej realna. Jest już nawet testowana przez australijskie wojsko.

Czytaj też: W przyszłości zoperuje cię drukarka 3D. Ten robotyczny system jest wyjątkowy

Roboty sterowane myślami to dopiero początek

Niezwykły interfejs mózg-komputer został stworzony przez prof. China-Tenga Lina i prof. Franceskę Iacopi z Wydziału Inżynierii i Informatyki UTS, we współpracy z Australian Army i Defence Innovation Hub. Roboty sterowane myślami mogą przydać się w armii, a także w ratownictwie do poszukiwania ocalałych pod lawinami czy gruzami zawalonych budynków po trzęsieniu ziemi. Mogą także zrewolucjonizować opiekę nad osobami niepełnosprawnymi, pozwalając np. na łatwiejsze sterowanie wózkiem inwalidzkim lub obsługą protez.

Technologia bez użycia rąk i głosu działa poza ustawieniami laboratoryjnymi, zawsze i wszędzie. Dzięki niej interfejsy takie jak konsole, klawiatury, ekrany dotykowe i rozpoznawanie gestów dłoni stają się zbędne. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszego materiału, jakim jest grafen, w połączeniu z krzemem, udało nam się przezwyciężyć problemy związane z korozją, trwałością i odpornością na kontakt ze skórą, co pozwoliło na opracowanie suchych czujników do noszenia. prof. Francesca Iacopi
Robotami można sterować w sposób automatyczny bez używania rąk i głosu /Fot. UTS

Technologia została opisana w czasopiśmie ACS Applied Nano Materials. Praca udowadnia, że grafenowe czujniki opracowane w UTS są dobrze przewodzące, łatwe w użyciu i wytrzymałe. Dzięki specjalnym goglom umieszczanym na głowie, fale mózgowe z kory wzrokowej są odbierane i przepisywane na ruch robota. Technologia została niedawno przetestowana przez armię australijską, gdzie żołnierze obsługiwali robota Ghost za pomocą interfejsu mózg-komputer. Możliwe było sterowanie maszyną bez użycia rąk z dokładnością rzędu 94 proc.

Nasza technologia może wydać co najmniej dziewięć komend w ciągu dwóch sekund. Oznacza to, że mamy dziewięć różnych rodzajów poleceń, a operator może w tym czasie wybrać jedno z tych dziewięciu. Zbadaliśmy również, jak zminimalizować szum pochodzący z ciała i otoczenia, aby uzyskać wyraźniejszy sygnał z mózgu operatora. prof. Chin-Teng Lin

To dopiero początek drogi, a wydaje się, że w kolejnych latach interfejsy mózg-komputer tylko będą nabierać na znaczeniu.