Chuzhi to wyjątkowy dom o wyjątkowym tle. Plastikowe butelki i błoto stanowią dla niego podstawę

W Indiach powstał wyjątkowy dom Chuzhi zaprojektowany przez Wallmakers, którego zbudowano w części z materiałów bardzo przyjaznych środowisku, bo nie tylko przetworzonych plastikowych butelek, ale też… błota.
Wyjątkowy dom Chuzhi
Wyjątkowy dom Chuzhi

Dom Chuzhi zawdzięcza swoją nazwę unikalnemu krętemu dachowi. To jednak tylko wierzchołek góry lodowej jego unikalności

Zaprojektowany przez studio architektoniczne Wallmakers dom Chuzhi został częściowo zbudowany z przetworzonych plastikowych butelek i błota. Wyróżnia się na tyle innych projektów nie tylko tym, ale też swoim skręcony dachem, który to owija się wokół trzech dużych drzew na miejscu. Dzięki temu dom nie tylko wtapia się w skalisty krajobraz i szanuje istniejącą roślinność i ekosystem, ale też nie narusza naturalnej topografii ani nie wycina żadnych drzew. To samo w sobie jest częścią projektu, bo szklany dach sprawia, że dom jest z jednej strony oświetlany naturalnym światłem, a z drugiej stwarza naturalne wrażenie mieszkania pod baldachimem drzew.

Czytaj też: NEOM to miasto przyszłości. Jego twórcy nawiązali właśnie współpracę z gigantami technologicznymi

Proces stawiania Chuzhi wymagał nie tylko rozległego planowania, ale też przygotowania. Został bowiem zbudowany przy użyciu prefabrykowanych belek. W tym procesie plastikowe butelki zostały wypełnione betonem i pokryte ziemią, tworząc tym samym prefabrykowane belki, które podtrzymują dach. Ściany zostały z kolei z mieszanki gliny i słomy, pozwalając wygospodarować prawie 200 metrów kwadratowych, które obejmują dwie sypialnie, kuchnię, jadalnię i salon.