Niezwykły budynek w Kentucky. Ten projekt zwala z nóg

W Georgetown w stanie Kentucky już wkrótce powstanie niezwykły budynek. Studio architektoniczne Bjarke Ingels Group (BIG) ujawniło projekt nowej siedziby dostawcy bourbona Blue Run Spirits.
Meander /Fot. BIG

Meander /Fot. BIG

Rzucający się w oczy budynek będzie charakteryzował się skręconą formą inspirowaną lokalnym źródłem i zmniejszy zapotrzebowanie na energię elektryczną dzięki skupieniu się na świetle naturalnym i energii słonecznej.

Budynek prosty i niezwykły zarazem

Projekt nazwany Meander będzie skupiony wokół głównego budynku o powierzchni ok. 3250 m2, w którym znajdzie się destylarnia i siedziba firmy, a także magazyn o powierzchni 1850 m2 do przechowywania beczek z dojrzewającą whisky.

Czytaj też: Nieczynna stacja odsalania wody odstrasza? Nie ma problemu, zamienimy ją w nowoczesne muzeum

Według twórców, projekt ma przywoływać na myśl okrężną drogę bogatego w wapień źródła Royal Spring. Spadzista linia dachu ma owijać się wokół drzew i elementów wodnych, a duże okna pozwolą zmaksymalizować dostęp światła dziennego do wnętrza. Wokół budynku powstaną również liczne atrakcje, m.in. amfiteatr i ścieżki krajobrazowe.

Meander – ten budynek będzie naprawdę niezwykły /Fot. BIG

Meander przynajmniej część energii elektrycznej będzie czerpać z tzw. dachówek fotowoltaicznych, które oferują korzyści płynące z paneli słonecznych, ale są znacznie mniejsze i zgrabniejsze.

W przypadku Blue Run sprowadziliśmy cały proces produkcji whisky do jednej liniowej sekwencji – od destylacji, przez dojrzewanie, po butelkowanie. Proces o długości 800 m meandruje przez łagodne zbocza tworząc zakręty i brzegi, wloty i perspektywy. Pojedynczy dach z dachówek fotowoltaicznych skręca i obraca się, aby utrzymać optymalną orientację, nawet jeśli działania pod nim wymagają wielkości lub intymności. W ten sam sposób, w jaki źródło Royal Spring jest kształtowane przez przepływającą przez nie wodę, Blue Run Distillery jest kształtowana przez przepływ whiskey oraz procesy i ludzi, którzy ją tworzą. Bjarke Ingels, założyciel BIG

Budowa rozpocznie się jeszcze w 2023 r., a sam Meander ma zostać otwarty dla biznesu w okolicach 2025 r.