Nieczynna stacja odsalania wody odstrasza? Nie ma problemu, zamienimy ją w nowoczesne muzeum

Już wkrótce była stacja odsalania wody zostanie przekształcona w jedyne w swoim rodzaju muzeum i miejsce kulturalne. Takie rzeczy tylko w Arabii Saudyjskiej, a mówiąc dokładnie w mieście Dżedda.
To muzeum będzie wyjątkowe i powstanie w Arabii Saudyjskiej /Fot. Heatherwick Studio

To muzeum będzie wyjątkowe i powstanie w Arabii Saudyjskiej /Fot. Heatherwick Studio

Arabia Saudyjska przeżywa obecnie prawdziwy boom rozwojowy i promuje różnego rodzaju inwestycje, które podniosą walory biznesowe i turystyczne poszczególnych miast. Prawdziwą atrakcją już wkrótce może być projekt architektów z Heatherwick Studio, którzy zaproponowali, jak można zmienić byłą stację odsalania wody w niezwykłe miejsce o znaczeniu towarzysko-kulturalnym.

Czytaj też: NEOM to miasto przyszłości. Jego twórcy nawiązali właśnie współpracę z gigantami technologicznymi

Jeddah Central Museum – jak oficjalnie projekt został nazwany – będzie zlokalizowane na wybrzeżu Morza Czerwonego i zachowa wiele z oryginalnej infrastruktury miejsca, które kiedyś było używane do przekształcania wody morskiej w pitną.

Takiego muzeum jeszcze nie było – powstanie w Arabii Saudyjskiej

Za projekt odpowiada brytyjski architekt Thomas Heartherwick i ma on na celu odmłodzenie przemysłowej części miasta. Utrzymanie budynków w komfortowej dla zwiedzających temperaturze może być sporym problemem w rejonie, w którym latem jest nie do wytrzymania, ale twórcy mają pomysł, jak tego dokonać dzięki zaawansowanej izolacji termicznej i osłonom przeciwsłonecznym.

Wizualizacje przedstawiają wydłużony budynek pokryty falującą srebrną folią obok dużego, częściowo zadaszonego rynku. Aktywne i pasywne rozwiązania niskoemisyjne mają być zastosowane we wszystkich strukturach w tym terenie.

Muzeum powstanie w nieczynnej stacji odsalania wody /Fot. Heatherwick Studio

Teren o powierzchni 257 500 m2 będzie zawierał przestrzenie produkcyjne (jak atelier i pracownie), ale także zapewni odwiedzającym wystawy i wydarzenia kulturalne na dużą skalę. Wewnątrz budynki mają “zachować przemysłowy charakter tego miejsca”.

Muzeum odegra ważną rolę w transformacji miasta z przeszłości związanej z paliwami kopalnymi do nowej gospodarki skoncentrowanej na kreatywności, pomagając uwolnić potencjał młodej populacji. Projekt wykorzystuje nieużywaną stację odsalania, którą ludzie w Dżeddzie zawsze oglądali z daleka, i zamienia ją w nowy dom dla rzemiosła i produkcji. Mat Cash, architekt z Heatherwick Studio

Muzeum właściwe będzie poświęcone edukacji i inspirowaniu ludzi za pomocą eksponatów związanych z procesem twórczym. Znajdą się tam również pracownie i warsztaty, a także wystawy publiczne i tętniący życiem rynek. Miłym akcentem ma być ukłon w stronę londyńskiej Elektrowni Battersea – architekci przekształcą ogromną halę turbin byłej odsalarni w spektakularną przestrzeń wystawienniczą.

Czytaj też: To będzie nowa wizytówka Seulu. Twórców zainspirowała obrączka

Jeddah Central Museum jest częścią ogromnego projektu rozwojowego, który będzie miał powierzchnię 570 hektarów. Znajdą się tam obiekty turystyczne, sportowe, kulturalne, handlowe i mieszkalne. Nie wiadomo jeszcze, kiedy projekt zostanie ukończony, ale Heatherwick Studio ma duże doświadczenie w tego typu przebudowach.