Najlepsza pompa ciepła do mieszkań. Dzieło szwedzkiej firmy Qvantum zrewolucjonizuje rynek

Zapomnijcie o piecykach gazowych. Szwedzka firma Qvantum pokazała właśnie swoją nową pompę ciepła o nazwie QG, która ma szanse zrewolucjonizować ten rynek, jako potencjalnie najlepsza pompa ciepła do mieszkań. Dlaczego? Odznaczenie jej nagrodą ISH Design Plus 2023 mówi samo za siebie.
Najlepsza pompa ciepła do mieszkań. Dzieło szwedzkiej firmy Qvantum zrewolucjonizuje rynek

QG od Qvantum to potencjalnie najlepsza pompa ciepła, która trafi na rynek

Nagroda ISH Design Plus przypada zawsze tym produktom, które są przyszłościowe, a przy tym wykazują wysoki poziom “zrównoważonego rozwoju estetyki i funkcjonalności”. Czym więc zasłużyła sobie pompa QG od Qvantum na taką nagrodę? Przede wszystkim tym, że jest tak kompaktowa, że może zmieścić się pod zlewem kuchennym, a przy tym zapewnia zintegrowany system ogrzewania, chłodzenia oraz podgrzewania wody.

Ta potencjalnie najlepsza pompa ciepła na świecie cechuje się 6-kW mocą i modułową budową, dzięki czemu jest łatwa w montażu i serwisowaniu. Jej wymiary wynoszą 230 mm x 430 mm x 410 mm, a waga 30 kg i w tym wszystkim jedynym mankamentem jest potrzeba zamontowania wewnętrznego zbiornika na wodę o wymiarach 500 x 500 x 1050 mm i wadze 95 kg, który to gromadzi 145 litrów wody. Można go jednak zawiesić na ścianie w dowolnym miejscu w mieszkaniu.

Czytaj też: Jadalne wydruki 3D. Inżynierowie zakasali rękawy, założyli fartuchy i wydrukowali serniczek

Jak informuje serwis Electrek, ta mieszkaniowa pompa ciepła Qvantum opiera się na lokalnych niskotemperaturowych sieciach ciepłowniczych z centralnie umieszczonymi pompami ciepła. W sieciach tych temperatura wody wynosi około 10-20°C. Energia z tej sieci jest wykorzystywana przez pompy ciepła w mieszkaniach do zapewnienia ogrzewania i chłodzenia, a przy tym jest w stanie podgrzewać wodę do temperatury rzędu 70 stopni Celsjusza. W ogólnym rozrachunku pompa ta pozwala zaoszczędzić około 80% energii w porównaniu z ogrzewaniem gazowym

Qvantum aktualnie buduje nową fabrykę, aby sprostać zapotrzebowaniu na te pompy. Jej zdolność produkcyjna wyniesie około 50000 pomp ciepła rocznie, ale na tę chwilę nie wiemy, kiedy fabryka rozpocznie pracę.