Roboty Gecko Robotics będą wykorzystywane przez marynarkę wojenną USA (US Navy) do budowy cyfrowych modeli statków, skracając czas cyklu konserwacji i utrzymując jednostki z dala od doków. Rozszerzenie partnerstwa Gecko z Marynarką Wojenną następuje po zatwierdzeniu RUG, procesu już stosowanego w branży wydobywczej czy energetycznej.
Czytaj też: Roboty sterowane myślami już tu są
Według danych US Navy, Gecko znacznie skraca czas realizacji i godziny pracy związane z cyklami konserwacyjnymi, jednocześnie zwiększając dostępność danych i znajdując usterki, których brakuje przy zastosowaniu tradycyjnych metod. W przypadku jednego z zasobów marynarki wojennej, tradycyjne metody uchwyciły 100 punktów danych, podczas gdy platforma Gecko uchwyciła ponad 4,2 mln. Produkty Gecko skróciły również czas potrzebny na kontrolę sterów okrętowych z 11 dni do jednego.
Stworzyliśmy Gecko Robotics, aby rozwiązywać najtrudniejsze problemy fizyczne, przed którymi stoją najważniejsze organizacje na świecie. Jesteśmy dumni, że mamy dojrzałą technologię, która została przetestowana i zatwierdzona zarówno przez liderów technicznych US Navy, jak i urzędników zajmujących się utrzymaniem, którym powierzono zmniejszenie zaległości konserwacyjnych. Jake Loosararian, dyrektor generalny i współzałożyciel Gecko Robotics
Gecko Robotics ma udokumentowane osiągnięcia w wielu branżach, w tym w przemyśle naftowym i gazowym, energetycznym, produkcyjnym i obronnym. W listopadzie 2022 roku firma Gecko otrzymała kontrakt od Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych na pomoc w programie Sentinel o wartości 100 miliardów dolarów w zapewnieniu integralności obiektów startowych. Technologia firmy została wykorzystana do inspekcji szerokiej gamy aktywów, od zbiorników i zapór po rafinerie i elektrownie.
Sukces Gecko w różnych branżach przypisuje się nie tylko świetnym robotom wspinającym, ale także doskonale zintegrowanej z nimi platformie oprogramowania opartej na sztucznej inteligencji, która dostarcza dokładnych danych i przyspieszają cykle konserwacji.