Spektakularny pawilon EXPO 2025. Jak “schody do nieba”

Kolejna wystawa EXPO odbędzie się dopiero w 2025 r. w Osace, ale już teraz pojawiają się pierwsze wizualizacje pawilonów. Projekt stworzony przez biuro Apropos Architects ma postać ciężkiej, spiralnej konstrukcji, która ma stanowić alegorię ścieżki życia i składać hołd czeskiej tradycji szklarskiej.
Sculpting Vitality – czeski pawilon EXPO 2025 /Fot. Apropos Architects

Sculpting Vitality – czeski pawilon EXPO 2025 /Fot. Apropos Architects

Budynek nazwany Sculpting Vitality będzie składał się z czterech kondygnacji, piwnic i przestrzeni tarasowej na dachu. Od strony wizualnej ma nawiązywać do siedziby głównej telewizji Kian w Tiranie. Wnętrze budynku o powierzchni 1623 m2, pomieści sale teatralne, księgarnię, kawiarnię i pokój zabaw. Na piętrze będą powierzchnie wystawowe i biurowe, a na dachu bar oraz druga kawiarnia. Centralnym punktem ma być duża spiralna rampa, z klatką schodową.

Sculpting Vitality na EXPO 2025 /Fot. Apropos Architects

Zewnętrzna szyba każdego panelu jest artystycznie przetworzona i przyciągająca wzrok detalami ze szkła łamanego (spiekanego). Na krystalicznej tafli płaskiego szkła ma powstać wzór inspirowany obszarem Kamenický Šenov z Republiki Czeskiej, znanym z misternego szklarstwa.

Czytaj też: Niezwykły budynek w Kentucky. Ten projekt zwala z nóg

Oprócz przeszkleń, budynek będzie zawierał drewno krzyżowo laminowane i stal, a także betonowe fundamenty. Będzie on budowany w podzielonych segmentach, aby ułatwić montaż, demontaż i transport. Oczywiście, budynek będzie w pełni ekologiczny – woda deszczowa będzie zbierana i filtrowana w celu ponownego wykorzystania, a szkice przedstawiają również dachowe panele fotowoltaiczne w celu zmniejszenia zapotrzebowania na energię elektryczną z sieci.

Sculpting Vitality na EXPO 2025 /Fot. Apropos Architects

Projekt Sculpting Vitality powinien zostać ukończony na początku 2025 r. i ma być gotowy na wystawę EXPO w Osace, która odbędzie się w dniach od 13 kwietnia do 13 października. Po zakończeniu EXPO budynek ma zostać wykorzystany jako muzeum lub przestrzeń wystawiennicza.