Najlżejsza farba na świecie. Nie uwierzysz, czym inspirowali się jej twórcy

Powstała najlżejsza farba na świecie, która przy okazji jest przyjazna dla środowiska. Przy jej tworzeniu naukowcy inspirowali się światem przyrody, a dokładniej jednymi z najpiękniejszych stworzeń na naszej planecie.
Farba plazmoniczna jest naprawdę wyjątkowa – ekologiczna i energooszczędna /Fot. Pixabay

Farba plazmoniczna jest naprawdę wyjątkowa – ekologiczna i energooszczędna /Fot. Pixabay

Naukowcy z Uniwersytetu Centralnej Florydy stworzyli pierwszą przyjazną dla środowiska, wielkoskalową i wielokolorową alternatywę dla barwników opartych na pigmentach. Nie bazuje ona na pigmentach, a tworzy kolory strukturalnie, poprzez rozmieszczenie nanocząstek. Jest przy tym energooszczędna i wydajna – wystarczy zaledwie 1,4 kg tej farby, by pokryć całego Boeinga 747 (czysto teoretycznie). Zespół prowadzony przez prof. Debashisa Chandę inspirował się motylami, a szczegóły opisał w czasopiśmie Science Advances.

Farba inspirowana motylami

Uczeni wprowadzili innowacje w postaci farby plazmonicznej, która wykorzystuje nanoskalowy układ strukturalny bezbarwnych materiałów – aluminium i tlenku aluminium – zamiast pigmentów do tworzenia kolorów. Co to oznacza w praktyce?

Czytaj też: Ta farba jest niezwykła, a na dodatek stworzyli ją Polacy

Barwniki pigmentowe kontrolują absorpcję światła w oparciu o właściwości elektroniczne materiału pigmentowego, a zatem każdy kolor wymaga nowej cząsteczki. Barwniki strukturalne kontrolują sposób, w jaki światło jest odbijane, rozpraszane lub pochłaniane w oparciu wyłącznie o geometryczny układ nanostruktur. To właśnie dlatego strukturalne kolory są przyjazne dla środowiska, ponieważ wykorzystują tylko metale i tlenki, bez cząsteczek syntetycznych.

Normalny kolor blaknie, ponieważ pigment traci zdolność do absorbowania fotonów. Tutaj nie jesteśmy ograniczeni tym zjawiskiem. Gdy pomalujemy coś kolorem strukturalnym, powinien on pozostać na wieki. Prof. Debashisa Chanda
Opracowana farba plazmoniczna wykorzystuje nanoskalowy układ strukturalny bezbarwnych materiałów – aluminium i tlenku aluminium – zamiast pigmentów do tworzenia kolorów. Tutaj farba plazmoniczna jest nałożona na skrzydła metalowych motyli, które zainspirowały uczonych /Fot. UCF

Warto zauważyć, że ponieważ farba plazmoniczna odbija całe widmo podczerwieni, mniej ciepła jest przez nią absorbowane. Dzięki temu powierzchnia pod nią pozostaje o 13-16 oC chłodniejsza, niż gdyby została pokryta standardową farbą.

Ponad 10 proc. całkowitej energii elektrycznej w USA idzie w kierunku wykorzystania klimatyzatorów. Różnica temperatur, jaką obiecuje farba plazmoniczna, doprowadziłaby do znacznych oszczędności energii. Używanie mniejszej ilości energii elektrycznej do chłodzenia zmniejszyłoby również emisję dwutlenku węgla, zmniejszając globalne ocieplenie. Prof. Debashisa Chanda

Farba plazmoniczna jest także wyjątkowo lekka, co wynika z dużego stosunku powierzchni do grubości farby. Pełne zabarwienie uzyskuje się przy grubości zaledwie 150 nm – to rekordowy wynik w skali globalnej. Teraz naukowcy chcą kontynuować badanie aspektów energooszczędnych farby, aby poprawić jej opłacalność komercyjną.