Park sztucznej inteligencji powstanie tuż obok – u naszych sąsiadów

Niemiecka gmina Helibronn chce stać się europejską odpowiedzią na Dolinę Krzemową. W realizacji tej wizji ma pomoc firma MVRDV, która stworzy innowacyjny park technologiczny, swoiste centrum innowacji AI pod postacią dużego kampusu, zasilanego energią słoneczną i wiatrową.
Innovation Park Artificial Intelligence powstanie w Heilbronn /Fot. MVRDV

Innovation Park Artificial Intelligence powstanie w Heilbronn /Fot. MVRDV

Innovation Park Artificial Intelligence, kiedy już powstanie, będzie miał powierzchnię 265 000 m2 i zostanie wypełniony laboratoriami, pracowniami naukowymi oraz lądowiskiem dla dronów. Znajdą się w nim również mieszkania, restauracje, przedszkole, ścieżki spacerowe, skatepark czy trasa do biegania.

Czytaj też: Spektakularny pawilon EXPO 2025. Jak “schody do nieba”

Większość budynków będzie miała kształt prostokątów o wysokości ok. 27 m, dzięki czemu powinny być łatwe w budowie. Wyróżniać będzie się wysoka okrągła wieża, w której będzie centrum komunikacyjne, a na dachu spektakularny ogród. Za główną trasę północ-południe odpowie starożytna rzymska ścieżka, podczas gdy większość krajobrazu ma być kształtowana przez AI – taki też jest cel tego parku.

Innovation Park Artificial Intelligence w Heilbronn /Fot. MVRDV
Rozwój, jaki obserwujemy ostatnio w dziedzinie AI, wymaga uwagi ludzi ze wszystkich środowisk, a dzięki temu projektowi stworzymy kompaktowy kampus, w którym może się to odbywać. Miejsce to ma być przyjazne i przystępne, dzięki czemu z chęcią przywitamy w nim wszystkich zagranicznych gości. Jacob van Rijs, jeden z założycieli MVRDV

Warto wspomnieć, że zużycie energii przez kampus będzie o ok. 80 proc. niższe niż w przypadku typowej zabudowy tego samego typu i wielkości. Dachy pokryte zielenią oraz energooszczędne systemy ogrzewania i chłodzenia pomogą zminimalizować zużycie energii. Ta ma być dostarczana za pomocą turbin wiatrowych i paneli fotowoltaicznych. Wykorzystywana będzie tu również energia geotermalna.

Nie wiadomo, kiedy projekt zostanie ukończony, ani jaki będzie koszt budowy kampusu.