Zamiast stali i betonu będzie drewno. Tak turbiny wiatrowe mogą stać się bardziej ekologiczne

W najbliższych latach świat wypełni się turbinami wiatrowymi oraz panelami słonecznymi. To z kolei wymaga coraz bardziej zaawansowanych i ekologicznych rozwiązań, o które zadba m.in. firma Modvion. Ta nawiązała współpracę z RWE Renewables Sweden AB w zakresie dostaw drewnianych wież dla przyszłych lądowych farm wiatrowych RWE w Szwecji.
Zamiast stali i betonu będzie drewno. Tak turbiny wiatrowe mogą stać się bardziej ekologiczne

Turbiny wiatrowe na drewnianych wieżach. Czy to ma sens?

Modvion to szwedzka firma inżynieryjno-projektowa, która zajmuje się produkcją wież turbin wiatrowych z drewna laminowanego. Jej misją jest przyspieszenie przejścia na energię i materiały odnawialne poprzez wykorzystanie drewna jako opłacalnej, lekkiej i zrównoważonej alternatywy dla stali lub betonu. Udało się to jej osiągnąć dzięki m.in. modułowemu systemowi, który to pozwala na łatwy transport i montaż drewnianych wież, co udowodniono w 2020 roku, stawiając tę pierwszą w Szwecji. Teraz z kolei Modvion planuje wyprodukować drewniane wieże na skalę komercyjną w 2022 i 2023 roku dla różnych klientów.

Czytaj też: Chuzhi to wyjątkowy dom o wyjątkowym tle. Plastikowe butelki i błoto stanowią dla niego podstawę

Modvion twierdzi, że ich drewniane wieże mogą zaoszczędzić emisję 2000 ton dwutlenku węgla na 150-metrową wieżę i mogą być ponownie wykorzystane jako materiał budowlany po likwidacji. Na tym ich zalety jednak się nie kończą, bo wieże drewniane są tańsze, lżejsze i bardziej przyjazne dla środowiska niż wieże stalowe czy betonowe. Wprawdzie stosowane w ich stawianiu drewno laminowane, to solidny materiał kompozytowy wykonany z warstw drewna połączonych trwałymi klejami, to budzi kilka obaw.

Wprawdzie taki materiał drewno warstwowe jest odporny na ogień i spełnia obowiązujące przepisy budowlane, ale nadal istnieją obawy, jak zachowa się w prawdziwym scenariuszu pożarowym. Samo budowanie wież z drewna stawia pewne wyzwania projektowe (konieczność zastosowania grubszych słupów nośnych i bardziej skomplikowanych połączeń), które mogą ograniczać elastyczność architektoniczną i trwałość wież drewnianych w porównaniu z wieżami stalowymi lub betonowymi.