Mikrorobot poda lek lub zabije komórkę nowotworową, ale to dopiero początek

Oto mikrorobot, który może zrewolucjonizować medycynę. Jest w stanie poruszać się między komórkami w próbce biologicznej, rozróżniać poszczególne ich typy, a także identyfikować czy są one zdrowe, czy uszkodzone. W razie potrzeby może przetransportować dany obiekt do dalszych badań, np. biopsji lub analizy genetycznej. To nie zapowiedź przyszłości a rzeczywistość, choć wciąż tylko eksperymentalna.
Fot. Freepik

Fot. Freepik

Naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie (TAU) opracowali hybrydowego mikrorobota wielkości pojedynczej komórki (o średnicy ok. 10 mikronów), sterowanego za pomocą mechanizmów elektrycznych i magnetycznych. Według uczonych mikrorobot może pomóc w analizie pojedynczych komórek, a także znaleźć zastosowanie w diagnostyce medycznej, transporcie leków czy badaniach przesiewowych. Szczegóły opisano w Advanced Materials.

Czytaj też: Stworzyli robota inspirowanego dżdżownicami. Przyda się nie tylko na Ziemi

Mikrorobot do diagnostyki i terapii

Mikroroboty, czasami nazywane mikrosilnikami lub aktywnymi cząstkami, to maleńkie syntetyczne cząstki wielkości komórek, które mogą przemieszczać się z miejsca na miejsce i wykonywać różne czynności (np. zbieranie syntetycznego lub biologicznego ładunku) autonomicznie lub zewnętrznie sterowane przez operatora.

Opracowanie zdolności mikrorobota do autonomicznego poruszania się było inspirowane biologicznymi mikropływakami, takimi jak bakterie i plemniki. Jest to innowacyjny obszar badań, który szybko się rozwija, z szeroką gamą zastosowań w takich dziedzinach jak medycyna i środowisko, a także jako narzędzie badawcze. Prof. Gilad Yossifon z TAU’s School of Mechanical Engineering i Department of Biomedical Engineering

Mikrobot został wykorzystany do przechwycenia pojedynczych komórek krwi, komórek nowotworowych, a także bakterii. Udowodniono, że jest on w stanie rozróżnić komórki na podobnym poziomie żywotności. Dzięki temu może pomóc w opracowaniu terapii przyszłości. Mikrorobot identyfikuje rodzaj komórki i jej stan za pomocą wbudowanego mechanizmu wyczuwania opartego na unikalnych właściwościach elektrycznych komórki.

Możliwości mikrorobota są istotne dla szerokiej gamy zastosowań, jak również dla badań naukowych. Technologia ta będzie wspierać diagnostykę medyczną na poziomie pojedynczej komórki, wprowadzanie leków lub genów do komórek, edycję genetyczną, kierowania leków do miejsca przeznaczenia wewnątrz organizmu, oczyszczania środowiska z zanieczyszczeń, rozwój leków, a także stworzenia “laboratorium na cząstce”, mikroskopijnego laboratorium przeznaczonego do przeprowadzania diagnostyki w miejscach dostępnych tylko dla mikrocząstek. Prof. Gilad Yossifon

Hybrydowy napęd mikrorobota ma szczególne znaczenie w środowiskach fizjologicznych, takich jakie występują w płynnych biopsjach. Czekamy na rozwój tego projektu i trzymamy za niego kciuki.