Komisariat wcale nie musi być nudny. Zwłaszcza niemiecki

Czy komisariat zawsze musi kojarzyć się z szarym, nudnym budynkiem? Niekoniecznie. Berlińskie studio architektoniczne Wulf Architekten zaprezentowało ciemnoniebieski posterunek policji, który powstanie w niemieckim mieście Pasawa.
Komisariat w Pasawie /Fot. Wulf Architekten

Komisariat w Pasawie /Fot. Wulf Architekten

Celem architektów z Wulf Architekten było stworzenie nowoczesnego komisariatu, który zachowa swoją tożsamość, ale nie będzie obciążony piętnem “szarej i nudnej” bryły.

Podstawową koncepcją było uzyskanie budynku o wyraźnym, mocnym, a jednocześnie eleganckim wyglądzie, którego wyglądu nie zakłóciłyby zaparkowane wokół niego samochody. Odpowiedni wygląd dla nowoczesnego posterunku policji jest pokazany za pomocą jasnego języka architektonicznego, przedstawionego w jego ścisłej siatce strukturalnej w fasadzie. Tobias Wulf, założyciel Wulf Architekten

Nowoczesny komisariat z Pasawy

Budynek zaprojektowano w taki sposób, aby pomieścił pięć wydziałów Bawarskiej Policji Państwowej – wydział prewencji, nowy wydział cyberprzestępczości, policję graniczną, centralne służby ratunkowe i techniczne służby ratunkowe – w jednym miejscu.

Czytaj też: Spektakularny pawilon EXPO 2025. Jak “schody do nieba”

Bryłę uformowano wokół dwóch dziedzińców z wyższym, czteropiętrowym biurowcem, w który znajduje się zadaszone wejście. Parking dla pojazdów miałby być ukryty przed postronnymi obserwatorami, by nie zwracać na siebie nadmiernej uwagi.

Komisariat w Pasawie /Fot. Wulf Architekten

Jako ukłon w stronę tradycyjnych kolorów policyjnych, studio wybrało na zewnątrz niebieski, który został połączony z ramami okiennymi w kolorze mosiądzu, aby nadać budynkowi charakterystyczny wygląd.

Wybraliśmy niebieski jako dominujący kolor budynku, ale w nieco bardziej subtelnym odcieniu, ponieważ budynek jest bardzo duży. Pozioma, niebieska fasada z pionowo żłobionym tynkiem, w połączeniu z ciągłymi wstęgami okien w kolorze mosiądzu, tworzą charakterystyczny wygląd budynku w zrównoważony, a zarazem elegancki sposób. Tobias Wulf

Warto wspomnieć także o wnętrzu komisariatu, w którym ma dominować “powściągliwy wygląd” – drewno i inne ekologiczne tworzywa. Obok głównego posterunku policji zaprojektowano samodzielny parking, w którym znajduje się także kantyna.

Komisariat w Pasawie /Fot. Wulf Architekten

Komisariat policji w Pasawie nie będzie pierwszym projektem Wulf Architekten zrealizowanym dla służb porządkowych. Studio z biurami w Stuttgarcie, Berlinie i Bazylei zaprojektowało już remizę strażacką w Straubenhardt, a także centrum sportowe w Überlingen, którego dach nawiązuje do kształtu Alp.