To nie “Westworld”, ale pierwsza prezenterka newsów stworzona przez sztuczną inteligencję

Wirtualna prezenterka newsów nie jest niczym nowym, ale taka, która została stworzona przy użyciu sztucznej inteligencji, to zupełnie inna para butów. Fedha, bo tak się nazywa, przybrała postać blondynki ubranej w czarny żakiet i biały t-shirt. Przesuwa ona granice deep fake’u i operacji wykonywanych przez AI na zupełnie nowy poziom.
Fedha – prezenterka newsów stworzona przez AI /Fot. YouTube

Fedha – prezenterka newsów stworzona przez AI /Fot. YouTube

Fedha została stworzona na zlecenie Kuwait News, filii Kuwait Times, a zastępca redaktora naczelnego – Abdullah Boftain, powiedział, że był to pierwszy, ale nie ostatni eksperyment z udziałem AI do oferowania “nowych i innowacyjnych” treści.

Jestem Fedha, pierwsza prezenterka w Kuwejcie, która wykorzystuje AI i pracuje w Kuwait News. Jaki rodzaj wiadomości preferujesz? Posłuchajmy twoich opinii. mówi po arabsku prezenterka wygenerowany przez AI

Zdaniem Abdullaha Boftaina, Fedha może rozwinąć się, aby mieć kuwejcki akcent i czytać internetowe biuletyny informacyjne. Zwłaszcza, że Fedha jest starym lokalnym imieniem, które odnosi się do srebra, metalu. Ponieważ zawsze wyobrażaliśmy sobie roboty jako srebrne i metaliczne, połączono te pojęcia. Z kolei blond włosy i jasne oczy odzwierciedlają zróżnicowaną populację kraju, składającą się z Kuwejtczyków i emigrantów.

Warto przypomnieć, że Kuwejt nie jest pierwszym krajem, który odsłonił prezentera wiadomości generowanego przez AI. W 2018 r. chińska państwowa agencja informacyjna przedstawiła własnego wirtualnego lektora wiadomości sportowych z nieco za bardzo robotycznym głosem.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja chce być człowiekiem. W planach ma kolejną pandemię i kradzież kodów nuklearnych

Niedawny raport banku inwestycyjnego Goldman Sachs wykazał, że AI może zastąpić równowartość 300 milionów pełnoetatowych miejsc pracy. Technologia może przejąć 1/4 zadań w USA i Europie, choć może to również oznaczać nowe miejsca pracy i boom produktywności.