Fedha została stworzona na zlecenie Kuwait News, filii Kuwait Times, a zastępca redaktora naczelnego – Abdullah Boftain, powiedział, że był to pierwszy, ale nie ostatni eksperyment z udziałem AI do oferowania “nowych i innowacyjnych” treści.
Jestem Fedha, pierwsza prezenterka w Kuwejcie, która wykorzystuje AI i pracuje w Kuwait News. Jaki rodzaj wiadomości preferujesz? Posłuchajmy twoich opinii. mówi po arabsku prezenterka wygenerowany przez AI
Zdaniem Abdullaha Boftaina, Fedha może rozwinąć się, aby mieć kuwejcki akcent i czytać internetowe biuletyny informacyjne. Zwłaszcza, że Fedha jest starym lokalnym imieniem, które odnosi się do srebra, metalu. Ponieważ zawsze wyobrażaliśmy sobie roboty jako srebrne i metaliczne, połączono te pojęcia. Z kolei blond włosy i jasne oczy odzwierciedlają zróżnicowaną populację kraju, składającą się z Kuwejtczyków i emigrantów.
Warto przypomnieć, że Kuwejt nie jest pierwszym krajem, który odsłonił prezentera wiadomości generowanego przez AI. W 2018 r. chińska państwowa agencja informacyjna przedstawiła własnego wirtualnego lektora wiadomości sportowych z nieco za bardzo robotycznym głosem.
Czytaj też: Sztuczna inteligencja chce być człowiekiem. W planach ma kolejną pandemię i kradzież kodów nuklearnych
Niedawny raport banku inwestycyjnego Goldman Sachs wykazał, że AI może zastąpić równowartość 300 milionów pełnoetatowych miejsc pracy. Technologia może przejąć 1/4 zadań w USA i Europie, choć może to również oznaczać nowe miejsca pracy i boom produktywności.