To nie statek kosmiczny, a teatr. Projekt, który zwala z nóg

Tam, gdzie Jangcy spotyka się z Huangbai powstanie niezwykły teatr. Budynek wygląda jak statek kosmiczny, a pod względem rozpoznawalności może dorównać słynnemu gmachowi opery w Sydney.
Yichang Grand Theater /Fot. OPEN Architecture

Yichang Grand Theater /Fot. OPEN Architecture

Yichang Grand Theater to projekt zespołu OPEN Architecture, który stoi m.in. za Chapel of Sound i Sun Tower w Chinach. Budynek teatru prezentuje się równie odważnie i nie zaburza lokalnej przyrody. Przywodzi na myśl “szalone” projekty MAD Architects, więc tym większe brawa należą się jego autorom.

Teatr jak statek kosmiczny

Teatr powstanie w miejscu, w którym rzeka Jangcy spotyka się z rzeką Huangbai. Budynek będzie miał powierzchnię 70 000 m2, a fasada ma mieć postać efektownych krzywizn w kolorze rur aluminiowych. Budynek zostanie zbudowany na palach, co zabezpieczy go przed potencjalnym zalaniem, nawet gdy poziom rzek wzrośnie do ekstremalnych wartości.

Yichang Grand Theater /Fot. OPEN Architecture
Yichang Grand Theater /Fot. OPEN Architecture

Yichang Grand Theater nie będzie miał jednolitego dachu – część będzie odsłonięta, co pozwoli na umieszczenie tam ogrodów, tarasów i mniejszych scen teatralnych. Na poziomie gruntu, w pobliżu wody, znajdzie się jeszcze jeden amfiteatr, który pozwoli “dotknąć natury”. Całość ma być spójna z elementami krajobrazu i nie zaburzać go.

Czytaj też: Komisariat wcale nie musi być nudny. Zwłaszcza niemiecki

We wnętrzu Yichang Grand Theater znajdzie się kilka sal o różnej pojemności. Największa na 1600 miejsc, sala koncertowa na 1200 miejsc oraz “kameralna”, która pomieści “tylko” 400 osób. Budynek będzie miał pełne zaplecze edukacyjne i przestrzenie do organizacji imprez zamkniętych, wystaw i prelekcji. Nie zabraknie kawiarni, restauracji i wszystkiego, co jest potrzebne, by spędzić tu cały dzień.

Yichang Grand Theater /Fot. OPEN Architecture

Yichang Grand Theater będzie nie tylko placówką kulturalną, ale także miejscem pracy wielu osób. Nic więc dziwnego, że będzie to obiekt w pełni samowystarczalny. Wentylacja i oświetlenie będą tu głównie naturalne, a energia pochodzić ma z OZE, przede wszystkim turbin wiatrowych. Zainstalowane zostaną systemy zbierania wody deszczowej i recyklingu tzw. szarej wody (wody ściekowej wolnej od fekaliów). Pompy ciepła wykorzystujące źródła gruntowe i wydajne systemy chłodzenia pomogą utrzymać odpowiednią temperaturę we wnętrzu, niezależnie od pory roku.

Yichang Grand Theater /Fot. OPEN Architecture

Firma OPEN Architecture wygrała konkurs na projekt Yichang Grand Theater, więc na pewno zostanie on zrealizowany. Nie wiadomo jednak, kiedy zostanie ukończony – obecnie jest na etapie planowania. Koszty budowy nie zostały ujawnione.