Chiny stworzą wyjątkowy magazyn energii. Żadne państwo takiego nie ma

W dobie zmieniającego się przemysłu energetycznego każdy magazyn energii jest na wagę złota. Chiny chcą jednak dominować w tym segmencie i dlatego właśnie stworzą wyjątkowy magazyn energii w formie żelazno-chromowych akumulatorów przepływowych.
Chiny stworzą wyjątkowy magazyn energii. Żadne państwo takiego nie ma

Chiny stworzą największy magazyn energii specyficznego typu

Chiny budują największy na świecie magazyn energii z żelazno-chromowych akumulatorów przepływowych, który może przechowywać 6000 kilowatogodzin energii elektrycznej przez łącznie sześć godzin. Finalnie będzie on obsługiwany przez State Power Investment i złoży się z łącznie 34 stosów ogniw oraz czterech zestawów zbiorników magazynowych. Te akumulatory są znacznie bardziej przydatne w magazynowaniu energii względem akumulatorów litowo-jonowych, bo cechuje je dłuższy czas działania, wyższe bezpieczeństwo z racji braku toksyczności oraz zerowego zagrożenia wybuchem i pożarem, a przede wszystkim okazalsza żywotność, mająca przekładać się na zachowanie odpowiednio wysokiej sprawności przez ponad dwie dekady ciągłej eksploatacji.

Czytaj też: Największy zator drewniany zmapowany. Jak chroni ekosystem Ziemi przed ogromnym problemem?

Na tym zalety akumulatorów przepływowych z takiego połączenia związków się nie kończą, bo oprócz wspomnianych cech, nie są wrażliwe na temperaturę otoczenia, a ich koszt jest niższy z racji wykorzystywania tanich oraz powszechnych materiałów. W przypadku tego projektu Chin planowany akumulator będzie z całą pewnością ładowany przy użyciu odnawialnych źródeł energii, takich jak wiatr i energia słoneczna, a zgromadzone elektrony będzie oddawał podczas dużego zapotrzebowania na energię w sieci. Nie bez powodu jest więc częścią wysiłków Chin w celu opracowania nowych technologii przechowywania energii i ułatwienia ich zielonej transformacji.