Największy zator drewniany zmapowany. Jak chroni ekosystem Ziemi przed ogromnym problemem?

Wielkie skupisko drewna, które znajduje się w delcie rzeki Mackenzie w Kanadzie to aktualnie największy zator drewniany na świecie, którego tajemnicę ujawnili właśnie naukowcy.
Największy zator drewniany zmapowany. Jak chroni ekosystem Ziemi przed ogromnym problemem?

Jak największy zator drewniany chroni naszą planetę przed 3,4 milionami ton węgla?

Zespół naukowców z Colorado State University zmapował największy na świecie znany zator drewniany, który jest tak ogromny, że pokrywa 51 km kwadratowych delty rzeki Mackenzie. Składa się z ponad 400 tysięcy małych skupisk drewna, które wspólnie magazynują około 3,4 miliona ton węgla. Niektóre z kłód pochodzą z 1950 roku, a inne z około 700 roku n.e. i aktualnie są częścią jednego z największych “magazynów” węgla w Arktyce, co oznacza, że ma ogromne znaczenie dla klimatu.

Czytaj też: Metale można układać w warstwach o atomowej grubości. To sekret nowych technologii

Mowa zarówno o pozytywnych, jak i negatywnych skutkach, bo z jednej strony taki zator drewniany magazynuje węgiel, który inaczej mógłby być uwalniany do atmosfery i przyczyniać się do zmian klimatu. Z drugiej jednak strony, zmienia jednocześnie geomorfologię rzeki, co może wpływać na żyjące w niej organizmy, może zmniejszać przepływ wody, zwiększać ryzyko powodzi i utrudniać migrację ryb. Co najgorsze, zator również być zagrożony przez ocieplenie klimatu, które może sprzyjać rozkładowi tamtejszego drewna i uwalnianiu węgla. Nic jednak nie wiadomo na temat planów jego usunięcia czy złagodzenia skutków jego istnienia.

Czytaj też: Panele fotowoltaiczne będą oznaczone. Chodzi o skalę emisji dwutlenku węgla

Wchodząc w szczegóły, ten zator magazynuje węgiel poprzez zatrzymywanie drewna, które pochodzi z drzew rosnących w lasach arktycznych. Drzewa te pochłaniają węgiel z atmosfery podczas fotosyntezy i przechowują go w swojej biomasie, a że w przyrodzie nic nie ginie, to pochłonięty węgiel drewno “oddaje” podczas np. naturalnego rozkładu. Drzewny zator w Kanadzie jest jednak zachowywany przez dziesiątki tysięcy lat dzięki panującej tam niskiej temperaturze.