Radar nowej generacji. Wykryje wszystkie zagrożenia

Chińczycy chwalą się tym, że mają radar, który wykrywa wszystkie zagrożenia lotnicze, w tym samoloty wykonane w technologii stealth. Jak to w ogóle możliwe? Czy jest w tym ziarno prawdy?
Radar /Fot. Pixabay

Radar /Fot. Pixabay

China Electronics Technology Group Corp. (CETC) to wiodący dostawca elektroniki obronnej, który zachwala swój system radarowy nowej generacji. Podobno YLC-16 jest w stanie poradzić sobie ze wszystkimi istniejącymi zagrożeniami lotniczymi, w tym bombowcami stealth, helikopterami, dronami, pociskami cruise czy tzw. bronią kamikaze. Brzmi ambitnie, ale czy to w ogóle możliwe?

Jest to jeden z najnowszych modeli radarów, które CETC oferuje na rynku międzynarodowym i jest to najlepszy trójwymiarowy radar obserwacyjny średniego zasięgu, jaki każdy nabywca może teraz znaleźć na rynku. Wiele zagranicznych wojsk, jak niektóre w Afryce i Azji, wyraziło silne zainteresowanie tym systemem radarowym i zaproponowało przyjazd do naszego instytutu, aby zobaczyć prawdziwy produkt i dowiedzieć się więcej o nim. Tang Ji, menedżer w CETC

Po ten radar klienci ustawiają się w kolejkach

Swoje zainteresowanie systemem YLC-16 wyraziły wojska z Azji i Afryki, ale niewykluczone, że zainteresują się nim także “więksi gracze”. Sam radar ma prosty interfejs, zużywa niewiele energii, jest stabilny i niezawodny. Dzięki modułowej budowie, możliwe jest zdalne sterowanie i przesyłanie danych w czasie rzeczywistym za pomocą światłowodów, mikrofal lub satelity. Antena i pokrywa radaru składają się w ciągu kilku minut.

Radar YLC-16 /Fot. Global Times

Ale chiński radar może mieć także przeznaczenie niemilitarne i być wykorzystany np. do monitorowania ruchu w lotnictwie cywilnym. Kluczowym komponentem YLC-16 jest aktywny system GLC-36S, który pozwala na dokładne skanowanie zjawisk atmosferycznych. Obejmuje on również tajfuny oraz burze z piorunami. Informacje z radaru ułatwiają monitorowanie skutków klęsk żywiołowych.

Czytaj też: Samolot z napędem rakietowym już po testach. Mk-II Aurora będzie wyjątkowa

Testy systemu YLC-16 rozpoczęły się w chińskiej prowincji Fujian w grudniu 2021 roku i działa bez zarzutu, dlatego został sprzedany do wielu krajów. Kolejni klienci już ustawiają się w kolejkach.