Najlepszy papierowy samolot. Za dzieciaka o nim marzyliście

Każdy je składał, każdy je rzucał i każdy chciał, żeby to jego papierowy samolot był tym najlepszym w klasie. Z tej niepozornej dziecinnej zabawy można jednak wyciągnąć znacznie więcej nauki, czego przykładem są trzej inżynierowie z Missouri University of Science and Technology.
Najlepszy papierowy samolot. Za dzieciaka o nim marzyliście

Inżynierowie stworzyli najlepszy papierowy samolot na świecie

Mach 5 to z jednej strony określenie prędkości przewyższającej prędkość dźwięku pięciokrotnie, ale z drugiej nazwa papierowego samolotu, który pobił niedawno rekord świata, pokonując najbardziej okazały dystans w locie. Przeleciał w hangarze całe 88 metrów, pokonując poprzedni rekord z 2022 roku o dobre 11 metrów.

Czytaj też: Panele fotowoltaiczne będą oznaczone. Chodzi o skalę emisji dwutlenku węgla

Trzej inżynierowie lotniczy z Missouri University of Science and Technology spędzili prawie 500 godzin studiując origami i aerodynamikę, aby zaprojektować i przetestować wiele prototypów swojego papierowego samolotu, który został zainspirowany hipersonicznym samolotem X-43A rozwijanym przez NASA. W swojej pracy wykorzystali kartkę A4 i skupili się zarówno na prędkości, jak i zminimalizowaniu oporu, aby osiągnąć rekordowy dystans lotu. Ostatnim etapem było dobranie odpowiedniej siły rzutu oraz kąta nachylenia samolotu podczas startu, czego efekt widać powyżej.