Powstały przezroczyste cegły. Czy chciałbyś mieszkać w takim domu?

Szklane cegły od dawna cieszą się popularnością w architekturze, gdyż wprowadzają do budynków więcej światła. Nie nadają się jednak do ścian nośnych, gdyż nie izolują zbyt dobrze i nie zapewniają prywatności. Wkrótce może się to zmienić dzięki niezwykłemu projektowi szwajcarskich naukowców.
Aerożelowe cegły szklane /Fot. Empa

Aerożelowe cegły szklane /Fot. Empa

Uczeni ze Szwajcarskiego Federalnego Laboratorium Nauki o Materiałach i Technologii (Empa) opracowali półprzezroczystą cegłę szklaną o dobrych właściwościach izolacyjnych. Dzięki obecności aerożelu może ona nawet być stosowana w elementach nośnych, zwiększając jasność konkretnych pomieszczeń, a to z kolei zmniejsza zapotrzebowanie na sztuczne oświetlenie. Szczegóły opisano w czasopiśmie Journal of Building Engineering.

Cegły szklane wreszcie izolują jak trzeba – zasługa w tym aerożelu

Zastosowanie szklanych elementów konstrukcyjnych to popularny w architekturze trik na wpuszczenie dodatkowego światła do budynku. Dzięki temu można lepiej wykorzystać wpływ środowiska naturalnego i zmniejszyć zapotrzebowanie na sztuczne oświetlenie, a więc i energię elektryczną. Ale istniejące na rynku szklane cegły nie są idealne, choć wkrótce może się to zmienić.

Takie cegły to przyszłość architektury /Fot. Empa

W 2017 r. dr Jannis Wernery z Empa wpadł na pomysł zintegrowania materiału izolacyjnego bezpośrednio z cegłą budowlaną i zaprezentował nowy tzw. Aerobrick. To po prostu przezroczysta cegła wypełniona aerożelem. Cechuje się doskonałą izolacją termiczną, co pozwala na zaoszczędzenie kosztów związanych z ogrzewaniem, bez konieczności stosowania dodatkowych warstw nakładanych na mur.

Czytaj też: To nie statek kosmiczny, a teatr. Projekt, który zwala z nóg

Zespół dr Wernery’ego postanowił stworzyć modułowy komponent na bazie szkła i granulek aerożelu krzemionkowego, który jest półprzezroczysty i izolacyjny. Tak powstała szklana cegła z aerożelu. Ma ona zmierzoną przewodność cieplną 53 mW/(m∙K) i wytrzymałość na ściskanie prawie 45 MPa. Jest to najwyższa izolacyjność spośród wszystkich cegieł spotykanych w literaturze technicznej, a tym bardziej na rynku. Dodatkowo dochodzi do tego właściwość przepuszczalności światła.

Aerożelowa cegła szklana nadaje się do zastosowań, w których istnieją jednoczesne wymagania dotyczące wysokiej penetracji światła dziennego, ochrony przed olśnieniem i ochrony prywatności, np. w biurach, bibliotekach i muzeach. Wiele firm już nie może doczekać się komercjalizacji tej niezwykłej technologii.