Takie wieże kontroli lotów wkrótce zobaczysz w całych Stanach Zjednoczonych

Wieże kontroli lotów zaprojektowane przez nowojorskie studio architektoniczne PAU wkrótce pojawią się w całych Stanach Zjednoczonych. Zostały wybrane przez FAA w otwartym konkursie na modernizację infrastruktury portów lotniczych w kraju.
Nowe wieże kontroli lotów w USA /Fot. PAU

Nowe wieże kontroli lotów w USA /Fot. PAU

Amerykańskie wieże kontroli lotów wkrótce zyskają nowy, świeży wygląd. Zasługa w tym studia Practice for Architecture and Urbanism (PAU), które stworzyło projekt futurystyczny i prosty zarazem, z szacunkiem odwołujący się do wizji I.M. Pei z lat 60. ubiegłego wieku, który stworzył ponad 50 wież kontroli lotów na różnych lotniskach w USA. Większość z nich funkcjonuje do dzisiaj.

Nowe wieże kontroli lotów w USA

Wieże kontroli lotów autorstwa PAU zostaną wykorzystane w pierwszej kolejności na 31 krajowych lotniskach, początkowo tych mniejszych, w których wciąż funkcjonują stare projekty “dłużej niż przewidywano”. Według Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA) docelowo mają pojawić się w 100 portach lotniczych USA.

Fot. PAU

Będzie to największa modernizacja wież kontroli lotów od 1962 r., kiedy to chińsko-amerykański architekt I.M. Pei wygrał podobny konkurs i zbudował 16 budowli – wszystkie są używane do dziś.

Czytaj też: Park sztucznej inteligencji powstanie tuż obok – u naszych sąsiadów

Architekci PAU sami nawiązują do dziedzictwa I.M. Pei. Wieże będą miały od 19 do 36 m wysokości i będą “elastyczne”, co oznacza, że nie będą budowane od szablonu. W zależności od części kraju możemy spodziewać się różnych kolorów czy konfiguracji.

Fot. PAU

Projekt PAU obejmuje centralną cylindryczną kolumnę z serią metalowych prostopadłościennych form, które można przymocować z boku. W tych boksach znajdzie się sprzęt i pomieszczenia sanitarne, natomiast pomieszczenie kontrolne będzie znajdowało się na szczycie kolumny – w pokoju o kształcie ośmiokąta. Elementy modułowe będą częściowo wsparte na metalowych słupach, tworzących szkielet wokół struktury.

Wieże będą dostępne w kilku różnych rozmiarach /Fot. PAU

Według projektantów, nowe wieże zostaną wyposażone w ogrzewanie i chłodzenie geotermalne. Powstaną przy użyciu materiałów pochodzących z recyklingu i będą w pełni elektryczne.

Jesteśmy wdzięczni i zaszczyceni możliwością zaprojektowania następnej generacji wież kontroli ruchu lotniczego – głównego elementu planu sekretarza transportu USA Pete’a Buttigiega, który ma na celu osiągnięcie zerowej emisji gazów cieplarnianych netto przez amerykański sektor lotniczy do 2050 roku. Vishaan Chakrabarti, założyciel i CEO PAU

Prace nad realizacją projektów wież PAU mają rozpocząć się już w 2024 roku.