Energia wiatrowa w 2023 roku. Analitycy przedstawili wyliczenia

Wedle najnowszych danych przedstawionych przez Wood Mackenzie, prognozy co tego, jak będzie wypadać energia wiatrowa w 2023 roku, są bardzo pozytywne. Tylko w następnych miesiącach jej wzrost ma być wręcz ogromny i przebić magiczną barierę w skali całego świata.
Turbina wiatrowa w kształcie piramidy
Turbina wiatrowa w kształcie piramidy

Jak w 2023 roku i następnej dekadzie rozwinie się energia wiatrowa?

Wood Mackenzie, a więc firma badawcza i konsultingowa przewiduje, że globalna energia wiatrowa przekroczy terawat mocy już w czwartym kwartale bieżącego roku. Jest to spowodowane trwającym aktualnie szybkim rozwojem energetyki wiatrowej w różnych regionach, a zwłaszcza w Chinach i Europie, gdzie lądowe i morskie projekty instalacje są coraz popularniejsze. W rzeczywistości będą one stanowiły znakomitą część nowych farm wiatrowych w następnej dekadzie.

Czytaj też: Największa europejska elektrownia atomowa działa. Znaczące ilości taniego prądu już z niej płyną.

Raport wspomina również, że Chiny w ciągu najbliższych dziesięciu lat będą rozwijać potencjał energetyczny elektrowni wiatrowych tak bardzo, że średnio będą dodawać do wspomnianego terawata kolejne 77 gigawatów (GW) mocy wiatrowych każdego roku. Z kolei wszystkie kraje europejskie mają dodać do tego fenomenalnego wyniku ponad 354 GW mocy wiatrowych w ciągu następnej dekady. W praktyce w ciągu najbliższej dekady aż trzydzieści krajów zwiększy moc w morskiej energetyce wiatrowej, ale oczekuje się, że UE i Chiny będą odpowiadać za 81% globalnego wzrostu mocy w morskiej energetyce wiatrowej.